Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Ziraat Bankası 2019 Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Hayvancılık ve tarım ile uğraşanlar çiftçi destek ödemeleri sorgulama aşamasında ne şekilde hareket edeceklerini tam olarak kestirememekte. Bu nedenle ziraat bankası 2019 destekleme ödemeleri başlığında tüm detaylara sahip olabilirler.

Çiftçi Destek Ödemeleri Sorgulama

2018 yılında yapılan çiftçilere ayrılan destekleme ödemeleri tamamlandı ancak önümüzdeki yıl yani 2019 tarım ve hayvancılık destekleme hive ve kredileri şimdiden merak edilmeye başlandı. 2019 ziraat bankası destekleme ödeme tarihleri hemen her kesim tarafından merak edilmekte. Zira ona göre bir harcama yapılıyor ve tarla dahil bir çok ürün alınıyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çiftçilere ödenecek olan tutarlar, farklı metotlara göre ayrışmakta.

Bildiğiniz gibi bu destekleme parasını almak için kesin şartlardan biri ÇKS’ye kaydınızın olması zorunlu kılınmıştır. ÇKS yani çiftçi kayıt sistemi, il ve ilçelerde bulunan tarıma gitmeniz gerekiyor. Aracılık hizmetinde ödemeler ilk etapta bankaya yatıyor sonrasında ÇKS kaydına bakılarak, şahıslara veriliyor. Her yıl belirli tarihlerde yapılan çiftçi destekleme ödemeleri, önümüzdeki yıl da (2019) yapılacak. Ziraat bankası hesabı olanlara öncelik veriliyor üstelik başak kart hesabı olanlar anlık hızlarda parayı vadesiz hesaplarında görecekler. Bu nedenle tavsiyemiz size en yakın ziraat bankası şubesine giderek başak kart hesabı açtırmak istediğinizi belirterek, hesap açtırmanız önerilir. Banka hesabı olmayanlar ise yine ziraat bankası şubesine giderek kendi TC kimlik numarasının son 4 hanesine göre ödeme alabilir. Destekleme ödemeleri tarihleri, Tc numarasının son 4 hanesine göre belirli aralıklarda yapılacaktır.

Tarım Bakanlığı Destekleme Ödemeleri Sorgulama

ÇKS kayıtlı her çiftçiye gerekli evrakları teslim edildikten sonra mazot, gübre desteklemeleri ayrıca hayvancılık desteği ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler ziraat bankası tüm şubelerinden şahsın tc numarasına göre verilmektedir. İlgili tarihlerin net günleri Gıda tarım müdürlüklerinde kapılara asılıyor ancak resmi sitesi olan gıda tarım sitesinden de öğrenilebilir. Aşırı taleplerin olması durumunda ziraat bankası şubeleri hafta sonları da açık kalabiliyor bazı durumlarda.

Bildiğiniz gibi çiftçi destek ödemeleri, her yıl bankalar tarafından ödenmektedir. Bu yılda yine Ziraat bankası, çiftçi destekleme ödemeleri konusunda gündemde olacak gibi. Tarım ve hayvancılık destekleme konusunda devletin üreticiye destekleri tüm hızıyla sürmektedir. Gerek mazot desteği gerekse de üreticilere faizsiz kredi veya hibe krediler olarak bir çok destek ödemeleri 2019 yılında verilmeye devam edecek. tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından destekleme ödemelerinin ne zaman başlanacağı konusunda ilgili bilgileri buradan öğrenebileceksiniz.

Tarımsal destek ödemeleri 2019 yılında da devam edeceğini belirtmiştik. Zira bakanlık yapmış olduğu açıklamalarda : Üreticilere bu yıl verilecek toplam desteğin 1,9 milyar liralık kısmını bugünden itibaren ödemeye başlayacaklarını belirten Fakıbaba, “Ödemeler kapsamında yağlı tohumlu bitkiler desteği için 670 milyon lira, hububat ve baklagil desteği için 202 milyon lira, dane mısır desteği için 58 milyon lira, yaş çay prim desteği için 164 milyon lira, fındık alan bazlı gelir desteği için 838 milyon lira ve çay budama tazminatı için 2,5 milyon lira olmak üzere toplam 1,9 milyar liralık hibe desteği vereceğiz.” bilgisini paylaşmıştı.

çiftçi destekleme ne kadar 2019

Mazot Gübre Desteği Sorgulama

Ödemelerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi şahısların tc numaralarının son 4 hanesine göre yapıldığını belirtmiştik. Bunu biraz açarsak; ilgili tarihler geldiğinde resmi gazetede yayımlanarak ulaşabilirsiniz. Bakanlık sadece çiftçiye ödeme yapmamakla beraber çay üreten veya işleten firmalara da artık ödeme yapılacağını belirtti. Çay üretenler ve destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyenler edevlet üzerinden de duruma bakabilirler. Çiftçi destekleme ödemeleri için www.turkiye.gov.tr adresine kendi TC no ve şifreniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Destekleme miktarını öğrenmek için ÇKS kaydını bir an önce yaptırmanız gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar
  1. ugur basaran cavusoglu dedi ki:

    samsun ili terme ilcesi cangallar mahallesi conden mevkiinde bulunan F37-C-1 pafta no 101 ada no 5 nolu parselgde kayıtlı tarla cinsindeki tasınmazımdan hisse ornnım kadar iadelerimi alamamaktayım.
    ilgili bolumun tarafıma bilgi vermesini saygılarımla arz ederim.
    kişisel bilgiler yasak