Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Simental Dana Özellikleri Fiyatları

Hayvan kredisi başvurusu yaparak memnun kaldığınız bir hayvan ırkını satın alabilirsiniz. Simental dana özellikleri bakımından ve fiyatları dahilinde uygun getiri sağlayanlar arasında. Verim açısından üst düzeyde bulunan simental inekler özellikleri ile kullanıcılarını fazlası ile memnun ediyor.

Simental Dana

Et ve süt insan yaşamı için en önemli besin kaynakları arasında yer alır. Gerek ülkemizde gerekse dünya üzerinde insanlar temel protein ve besin ihtiyaçlarını et ve süt sayesinde elde ederler. Süt üretimi de bu bağlamda büyük bir ihtiyaç ve zorunluluktur. Küçük çocukların kemik gelişimi ve besin ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça faydalı olan süt büyük bireyler için de gereklidir. Gerek sanayide gerekse bireysel tüketimler için oldukça önemli bir paya sahip olan süt tüketimi dünya üzerinde tüm ülkelerde büyük ölçüde mevcuttur. Süt üretimi bu yüzden ülkemizde son yıllarda pek çok kişinin ilgi duyduğu alanlar arasında yer almıştır. Süt üretiminden para kazanmak pek çok kişinin hayali olsa da gelir anlamında büyük bir kazanç elde etmek için büyük işletmeler olması gerekmektedir. Ancak birkaç inek ile el emeğine dayanan bir işletme kurmak da ilk etapta oldukça elverişli bir seçenek olabilir.

Süt ve et üretimi için inek ırkları çok önemlidir. Simental inek ırkı da bunlardan birisidir. Simental ne demek öncelikle bundan biraz bahsedelim.  Simental hem süt hem de et verimi bakımından yüksek olan canlı ağırlık kazancı ve süt veriminin oldukça fazla olduğu bir ırktır. Bu ırkın anavatanı İsviçre’dir. Gerek et için besicilik yapan kişiler gerekse süt üretimi için hayvan yetiştiricilerinin bir numaralı tercih ettiği inek ırkları arasında yer alır.

Simental Dana Özellikleri

Simental ırkının oldukça önemli olması süt danası fiyatlarını da etkilemiştir. Simental inekleri fiyatları ve danalarının fiyatları normal ülke içindeki bir Anadolu’da yetişen sığıra ya da ineğe göre oldukça fazladır hatta iki katıdır. Süt ve besicilik için bu hayvanları beslemek isteyen kişiler genellikle yurt dışından ithal hayvan getirmektedirler. Ana vatanından orijinal ırk hayvan tedarik ederek  bu hayvanları beslemek en mantıklı tercih olsa da daha küçük hayvan sayısı ile işe girişecek olanlar için elbette bu seçenek mevcut değildir, o zaman bu girişimciler yurt içinde simental ırkı olan süt danalarından satın almaları gerekecektir. Burada ince bir nokta vardır, süt danası satın alırken eğer bu işte yeniyseniz hayvan kaybını en aza indirmek için dana en az 3 aylık ve daha büyük olması gerekmektedir. 3 aydan daha küçük yaşlarda danayı satın alındığında kayıp olma durumu daha fazladır. Bu yüzden bu ince noktaya dikkat edilmesi gerekir.

Montofon dana özellikleri,  bu ırk da yine simental gibi hem etçi hem de sütçü olmasından dolayı kombine bir inek ırkıdır. Canlı ağırlık kazancı ve süt veriminin yüksek olması yine bu hayvanı özel kılmaktadır. Montofon ırkı isviçre’ye ait bir hayvan ırkıdır. İsviçre’nin Alp dağlarında simge haline gelen Montofon ırkı adeta isviçre’nin simgesi halindedir.

Sonuç olarak bakıldığında simental özellikleri bakımından en fazla tercih edilen hayvan türleri arasında. Bana fazla süt ve et versin diyorsanız tavsiyemiz kesinlikle simental inek satın almadan yana olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.