Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? (Gezen Tavuk)

Kosgeb destekleri konusunda kredi veya hibe almak isteyenler, iş planı örnekleri arasında bulunan salma tavukçuluk yaparak kendi işinin patronu olmak isteyebilir. Halk arasında gezen tavuklar olarak da bilinen salma tavukçuluk ile yumurta ve tavuk eti satışı yapılabilir.

Gezen Tavuk – Salma Tavukçuluk

Ülkemizde tavuk çiftliği kurarak fazla para kazanmak mümkün olup, bunlarda kendi aralarında farklı adlar ve sektörler ile ayrılıyor. Gezen tavuk (salma tavukçuluk) ülkemizde en fazla tercih edilenler arasında. Bir çiftliğe bırakılan tavuklar, doğal ortamlarda yem verilerek beslenir ve buna göre yumurtalar toplanmakta. Bireyler ise salma tavukçuluk nasıl yapılır, karı ne kadar ve masrafları ne kadar olmakta şeklinde bilgi arayışına girmektedir. Bizde araştırmalarımız sonucu sizlere en net bilgiler ve güncel kalemler eşliğinde bu konuda yardımcı olacağız.

Bildiğiniz gibi günümüz şartlarında organik yumurta bulmak giderek zorlaşıyor. Tıpkı bal üretiminde şekerin kullanılması gibi. Tavukların da maksimum verim alınması için bir takım ilaçlar ve değişik yemler kullanarak, seri bir şekilde hızlı yumurta almak istemekte işletmeler. Bu nedenle salma tavukçuluk aşamasında tavuklar büyük bir alana (kafes ortamı) bırakılarak yem veriliyor. Burada üreticilerin şuna dikkat etmesi gerekiyor: Gezen tavuk ile kümeste bakılan tavuklar arasındaki verim çok farklıdır. Tavukların salı verildiği ortam disiplinli ve sağlıklı olmalıdır. Tavukların bir anda virüs kapma ihtimali olması ve bunu yayması nedeni ile sağlığa fazlası ile önem vermesi gerekiyor işletme sahibinin. Tavukların yemleri ve yumurtlama mekanları dizayna ve sağlığa uygun olmalıdır. Bu tavukçuluk türünde tavukların organik bazda beslenmesi önem kazanır. Yani dış ortamda böcek, ot ve taşları yemeleri dahilinde yumurtlama elde edilmektedir. Genelde gündüzleri dışarı bırakılır ve beslenmeleri doğal karşılanır. Akşamları ile yemler verilerek beslenme moduna geçerler.

Salma Tavuk Çiftliği

Salma tavukçuluk yapmak isteyen veya düşünenler, hangi tavuk ırkını almayı ve nasıl besleneceği konusunda sorular sormakta. Burada 3 farklı tavuk cinsi bulunmakla beraber genelde bunlar üreticiler tarafından önerilmekte. Dillere destek lohman tavuk ırkı, Ataks gezen tavuk cinsi ve Salma pleymut tavuğu en fazla tercih edilenler arasında. Bunların verdiği yumurtaları incelersek aşağıdaki bilgiler sizlerin işine yarayacaktır.

  • Dillere destek lohman tavuk ırkı : Genele bakıldığında bu tavuk cinsinin her iklime hızlıca adapte olmasıdır. Üstelik fazla yem yememesi ve fazlası ile yumurta yapması tercihlerin buna yönelmesini sağlar.
  • Ataks gezen tavuk cinsi : Lohman tavuklar ile eş değer diyebiliriz ancak bunlar daha olumsuzdur. Zira hem fazla yem tüketmekte hem de üstüne az yumurta vermekte. Bunların beslenmesindeki etken tavuk eti satışıdır. Yumurta renkleri ise krem rengi olarak karşımıza çıkar.
  • Salma pleymut tavuğu : Bunu almanızdaki neden genelde tavuğun kilosu ve yeme tadıdır. Lezzetli bir tadı olan salma pleymut tavuğu beslenme nedeni yumurtası değil sadece etidir.

Salma Tavuklara Yem Verilir Mi?

Bunu şu şekilde düşünebiliriz aç iken sen sen değilsin misali, tavukların ölmemeleri adına yem kesinlikle verilmelidir. Serbest dolaşma olsa da, bazen tavuklar doğal ortamlarda tavuk sayısına bağlı olarak aç kalma ihtimali yüksektir. Tavukların sağlıklı yumurtlaması adına yem vermeniz önerilmektedir. Salma tavukçuluk yapmak isteyip de hangi yemleri tavuklara vermek gerektiğini öğrenmek isteyenler; piliç yetiştirme ve doğal yumurta yemi olarak karşınıza çıkar. Tavukların sağlıklı üremeleri ve büyümeleri adına bunlar devamlı kazanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.