Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Romanov Koyun Nedir? Romanov Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Romanov koyunu olarak adını sıklıkla duymuş olduğunuz bir koyun türü olan bu hayvan sayesinde işini hızlı bir şekilde büyütmek mümkün. Zira Romanov koyun yetiştiriciliği hem karlı olup, hem de hızlı üreme sayesinde koyun sayısında ciddi artış yaşanmasını sağlar. Fiyat açısından bakıldığında ne kadar yüksek görünse de, sizlere sağladığı verimi düşündüğünüzde ideal düzeyde olduğu belirli. Bu nedenle yatırımın getirisini düşünen bir yatırımcı, eldeki taşları iyi oynamalıdır.

Romanov Koyun Yetiştiriciliği

Hayvan besiciliği yaparken dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan birisi hayvan ırklarıdır. Hayvan ırklarının besiye ya da süte elverişli olması, verimin büyük oranda olması et ve süt üretiminde en başta gelen unsurlardan birisidir. Süt veriminin fazla olduğu ve et veriminin nispeten daha yoğun elde edildiği hayvan ırklarını araştırmak, mümkünse ana vatanlarından direkt olarak ithal etmek her zaman daha avantajlı olacaktır. Koyun yetiştiriciliğinde Rus koyunu ana vatanı adından da anlaşılacağı gibi Rusya’dır. Bu ırkın en belirgin özelliklerinden birisi verimin yüksek olmasıdır.

Bunun yanında Rus Romanov koyunu tek seferde 4,5 yavru vermesi de yine en büyük avantajları arasında sayılıyor. Rusya’dan özel bir izin ile Türkiye’ye getirilen Romanov cinsi koyunlar İzmir’in Foça ilçesinde üretilmeye başlanmıştır. Rusya’dan getirilen bu ırk oldukça değerli ve 20 köpek, 4 silahlı güvenlik personeli ile üst düzey şekilde korumaya alınmıştır. Koyunların bu denli değerli olması transfer sürecini zorlaştırmış bunun için Devlet Başkanı Putin’den özel izin alınmıştır.

Romanov koyun bu kadar değerli olmasının bir diğer özelliği her ortama sıcak ya da soğuğa en iyi şekilde adaptasyon sağlayabilmesidir. Hayvanların Rusya’dan -40 dereceden getirilip izmir’de +20 derecede yaşayabiliyor olması yine bu ırka has en özel avantajlar arasında yer almaktadır. Deri ve yün bakımından da oldukça kaliteli olan ve ödülleri bulunan Romanov koyunu kısa kuyrukludur. Mevsimlere göre adaptasyon sağlamak için kendine has yün şekli mevcuttur, bu da hayvanın pek çok iklimde ayakta kalabilmesini sağlamaktadır.

Romanov Koyun Kredi İmkanı

Rus romanov koyunu fiyatı nedir diye soracak olursanız yavruyken bu koyunu almak istediğinizde fiyatlar 1000TL den başlıyor. Yetişkin bir Romanov satın almak istediğinizde ise yine fiyatlar 3000TL den başlamaktadır.  Koyunun yavru fiyatları ülkemizdeki nornal ırk olan yetişmiş bir koyuna eşdeğerdir. Bu satın alım maliyetinin fazlalığı aslında koyunun ne kadar değerli olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Romanov

Rus romanov koyunu yetiştiriciliği kredi imkanı alabilmek için KOSGEB ya da TKDK gibi yerli girişimciye kredi desteği sağlamak üzere hizmet eden kurumlarla irtibata geçmek gerekir. Ancak koyunları ithal etmeden önce buna uygun yaşam alanlarının belirlenmesi ve çiftliğin hazır olması bu kurumlar tarafından aranan şartlar arasında olabilir. Bu alanda daha net bilgiyi yine bu kurumlarla irtibata geçerek alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mustafa Kılinçer dedi ki:

  Romanov koyunları ile ilgili genis bilgi nasıl alabikirim? Yılda iki defa hamile kaldıkları ?
  Her defasinda ikişer üçer kuzuladıkları ?
  Canlı ağırliklarının 70 -80 kg ulaştıkları?
  Kuzuların 50-55 kg 5 ayda ulaştikları?
  Doğru mu?