Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Orman Arazisi Kiralama Yönetmeliği ( 2019 YENİ DÜZENLEME )

11.03.2019

Bireyler veya şirketler, devlet arsalarından biri olan orman arazisi kiralama konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilir. Öncelikle 2019 orman arazisi kiralama yönetmeliğini dikkatlice okumalı varsa bir emlakçıdan destek de alabilir. Günümüz şartlarında devletin arsalarını kiralamak isteyenler umdukları bilgiyi bulmadıkları için hemen projelerden geri çekilmekte. Oysa ki, normal arsalara göre devletin arsalarını kiralamak hem mantıklı hem de çok uygun fiyatlı olabiliyor. Üstelik bu parsellerden çoğunluğu orman arsaları diye geçmekte.

Orman Arazisi Kiralama Dilekçesi

Aşağıdaki dilekçeyi indirerek, orman arazisi için ön başvuruya gidebilirsiniz. Ancak ön başvuru esnasında sizlerden bir takım ücretlerin yatırılmasını ve gereken evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesini talep eder kurum. Bu nedenle ilk işiniz dilekçe ve ön başvuru parasının yatırılması. Tüm işlemleri Orman ve tarım bakanlığı yapmakla beraber başvurular da buradan alınmakta.

Bildiğiniz gibi tarım destekleme ödemeleri ile devlet destekli projelere fazla önem verilmekle. Orman arazisi kiralama aşamasında sunacağınız projeler de varsa kosgeb üzerinden faizsiz kredi alabilirsiniz. Projesi onaylanan vatandaşlar veya kobiler ise devlet hibe programlarına katılarak, ilgili yüksek tutarları alabilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi yanınızda sizlere destek olacak bir proje direktörü yani kosgeb uzmanı gerekecektir.

Orman arazisi kiralama dilekçesi indir

Orman Arazisi Kiralama Bedelleri

Orman arazisi için kiralama yöntemine giden bireyler, bedellerin ne kadar olacağını merak edebilir. Ancak ilgili tutarın ne kadar olması gerektiği konusunda orman ve tarım bakanlığı esaslarına göre belirlenmektedir. Yer ve konum dahil tutarlarında değişiklik söz konusu olabilir. Bunu biraz açarsak İstanbul ile Hakkari arasındaki orman arazisi kiralama bedelleri değişken ve çok farklı olmakta. Bu nedenle kiralama satışında tüm sorumluluk bu bakanlığa verilmiştir.

Orman arazisi kiralama yönetmeliği içeriğini merak edenler word dosyasında sizlere aşağıdaki ekranda sunduğumuz kısımdan indirerek, inceleyebilir. Burada en net bilgilerin olması açısından konu hakkında bakanlıktan da bilgi almanızı öneriyoruz.

Öncelikle orman arazisi kiralama aşamasında aşağıdaki belgeleri de hazırlamanız gerekecektir. Bunlar

  • Meşcere haritası,
  • 1/25000 ölçekli harita veya krokisi,
  • Koordinat özet çizelgesi,
  • ÇED Belgesi,
  • Orman kadastro haritası,
  • https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresinden arazinin sorgulaması yapılabilir.
  • Orman arazisinin kiralanması Orman Bölge Müdürlüğünce yapılır. Mal Müdürlüğünce yapılmaz.
  • Su izinleri için gerekli izin belgeleri
  • Balık tesisi kuranlar 1/1000 veya uygun ölçekli ağaç röleve planı,
  • Arazi orman sınırları dışında ise, kira kontratı, gerekli izin belgeleri ve ve mülkiyet belgesi gerekir.

Orman arazisi kiralama yönetmeliği

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.