Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Müşteri Çekme Yöntemleri Nelerdir?

15.07.2018

İşyeri açtıktan sonra patronların çoğunluğu nasıl müşteri çekebileceklerini sorgulamakta. Bu nedenle müşteri çekme teknikleri konusunda aşağıdaki bilgiler sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır. Bu sayede müşteri sayınız artar ve kar marjınız da doğru orantılı olarak artacaktır.

Müşteri Çekme Yöntemleri

Ürettiğimiz ürün ya da hizmeti farklı müşterilere pazarlamak ve tanıtmak için müşteri çekme teknikleri oldukça önemli bir durum taşımaktadır. Ürettiğimiz mal ya da hizmeti farklı kişilere buluşturmayıp satamadıktan sonra elde ettiğimiz ürün ya da hizmet hiçbir şekilde bir fayda sağlamayacaktır. Dolayısıyla bu da ciddi şekilde bizi firma olarak zarara sokacaktır. Bu yüzden ekonomik alanda bir takım faaliyetler ortaya koymak, farklı satış stratejileri geliştirerek mağaza ya da firmamıza çektiğimiz müşterilerle ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtarak ürünlerin ya da hizmeti pazarlamasını sağlamak önemlidir.

Müşteri çekmek, gerek dijital ortamda gerekse fiziki bir dükkan üzerinden satış yapmanın en temel şartıdır. Müşteri çekerek elde ettiğimiz ürünü pazarlamak ve ürünün tanıtımını yapmak bize büyük kazanç sağlayacaktır. Ancak tüm bunların temelinde müşterileri mağazamıza ya da dükkanımıza, reel yaşam ya da sanal ortam farkı gözetmeksizin önemlidir.

Yeni Dükkana Müşteri Nasıl Çekilir?

Müşteri kazanmanın farklı teknik ve yöntemleri vardır. Uzun yıllar ticaretin için aktif şekilde rol alan kişiler bunu çoğu zaman kendi yöntemleri ve teknikleri çerçevesinde başarmışlardır. Ancak herkes tarafından bilinen evrensel müşteri çekme tekniklerinin başında reklam gelmektedir. Reklamınız ne kadar iyiyse ve ürününüz de kaliteliyse satış oranlarınız ve tanıtım gücünüz de bir o kadar artacaktır.

Müşteri çekmenin temelinde her zaman reklam yatmaktadır. Yerel ya da ulusal firma farkı gözetmeksizin reklam seçeneklerini kullanarak işletmenizin gerçek yaşamda ya da sanal ortamda reklamını farklı tüketici kitlelerine kolay şekilde yapabilirsiniz. Müşteri çekme yöntemlerinin en başında yer alan ve pastadan büyük payı alan faktörün de yine reklam olduğunu rahat şekilde söyleyebiliriz. Reklam seçeneklerinin gelişmiş olması ve günümüzde Facebook ve instagram gibi önemli reklam alanlarının bulunması reklam veren için büyük kazanç anlamına gelir.

Sonuç olarak bakıldığında bu işten para kazanmak isteyenler müşterilerine güler yüzlü olmalıdır. Ancak mekana göre bu güler yüzlülük sizlerin borç verme ihtimalini de artıracaktır. Bu nedenle bireylere bakarken paralı olmasına dikkat ediniz. Ayrıca müşteriyi sizin iş yerini tercih edebilmesi için kaliteden ödün vermemelisiniz. İkramlar sürekli önemlidir. Yemek lokantalarında bir adet tatlı sizlerin o müşteriyi bir daha orada görmenizi sağlar. Büfe sahipleri ise dükkana gelen müşteriye her zaman ki gibi demesi oldukça para getirmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.