Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Manda Yavru Destek Ödemeleri 2019 (ÖDEMELER BAŞLIYOR)

Devlet hibe destekleri olarak 2019 yılı ödeneklerinden biri olan manda yavrusu destek ödemeleri mart 2019 tarihi itibari ile hızla şahısların hesaplarına yatırılmakta. Bildiğiniz gibi destek ödemeleri geçen yılın ödemelerini kapsamakla beraber, önceki yıla oranla miktarlar daha da artırıldı. Üreticiler ve çiftçiler ise özellikle hayvancılık ile uğraşanlar, manda yavru destek ödemesini dört gözle beklemekte!

Manda Destek Ödemeleri 2019

Damızlığa ayrılan manda yavru desteği her yıl merak edilenler arasında. Bu nedenle hayvancılık ile uğraşan kesimler, devlet hibe teşvik programlarından biri olan manda yavrusu için bir takım ödemeleri almakta. Bunun amacı hem hayvanların genetik kaynaklarının korunması hem cins hayvanlarının neslinin devam etmesi hem de bağlı oldukları üreticilerin ekonomik açıdan desteklenerek ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Yetiştiricilerin başta manda yavrusu olmak üzere bir çok farklı hayvan türü üzerinen hibe programına girerek ilgili tutarları nakit olarak almalarının önü açılmıştır. 2015 yılında hayvan başına 150 lira olan sonraki yıllarda 200 lira ve günümüzde 320 liraya kadar çıkan manda yavrusu desteği yetiştiricilerin imkanları dahilinde sayıca fazla alınarak büyük bir nakit paradan yararlanabileceğini de altını çizerek belirtelim. 2019 yılı manda yetiştiriciliği alan sayının 8569 kişi olduğu ve bunların ellerindeki manda yavru sayısının 31207 adet olduğu ve devletin 2019 yılı dahilinde ödeyeceği net tutarın 8 milyon lira (eski para ile 8 trilyon) olduğu belirtilmiştir.

Manda Destek Ödemeleri 2019 Ne Zaman?

Belediye seçimleri bildiğiniz gibi mart 2019 ayının son haftası olmakla beraber bakanlık yaptığı açıklamalarda ödemelerin mart ayında başlayacağını duyurmuştur. 2018 yılı manda destek ödemelerinin yapılacağı net tarihin 22 mart 2019 tarihinden itibaren başlaması beklenmektedir.

Manda yavrusu destekleme ödeneğinden faydalanmak isteyenlerin izleyeceği yolu aşağıda maddeler halinde listeledik. Umarız sizlere yardımcı olur!

 

1.     Damızlığa Ayrılan Manda Yavrusu desteği; 15/8/2015 tarihi itibariyle bir yaşını dolduran ve tüm tartımları alınan manda yavruları için yapılır.

2.      Hayvansal üretimle iştigal eden, işletmesi ve hayvanları Bakanlık kayıt sistemine (Türkvet) kayıtlı yetiştiricilere destekleme şartlarını yerine getirmeleri halinde ödeme yapılır.
3.      Yetiştiriciler; TAGEM tarafından hazırlanan Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi Uygulama Esasları Talimatında (17.06.2015 tarih Olur No 715) yer alan görev sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür.

Manda yavrusu hak edilişlerin belirlenmesi aşamasında ise aşağıdaki ifadelere dikkat edilmelidir.

1) Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi Anadolu Mandası Destekleme Müracaat Formu (Ek-38).

2) Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi Anadolu Mandası Destekleme İl İcmali (Ek-39).

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.