Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Destek Veriliyor Mu?

Girişimcilerin çoğu mantar yetiştiriciliği yaparak devletten destek hibe kredi almayı düşünüyor. Bu nedenle kültür mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır şeklinde aklındaki sorulara yanıt bulma arayışında.

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dünyanın küresel bir köy haline gelmesi ile birlikte artık insanlar ürettikleri şeyleri çok kolay şekilde iç ve dış piyasaya satabilir duruma geldiler. Küreselleşme elbette sadece pazarlama bölümünde etkili olmadı, ürünün ortaya çıkış bölümünde yani nasıl üretilir? En iyi ürünü elde etmek için neler yapmak gerekir? En iyi kültür mantarı nasıl yetiştirilir gibi soruların cevabı yine internet üzerinde gerek yerli gerekse yabancı kaynaklar tarafından gerekli araştırmalar yapılarak elde edildi. Elbette küreselleşme pek çok kişiye bu bağlamda büyük bir kazanç kapısı araladı. Kültür mantarı yetiştirme yaparak para kazanan ya da ek gelir elde eden pek çok kişi mevcuttur. Bu kişilerin büyük bir kısmı internet sayesinde bu ürünün nasıl üretileceği gibi temel bilgiler başta olmak üzere üretim aşamasında ihtiyaç duyulan uygulamalara kolaylıkla erişebilmektedir.

Kültür mantar yetiştirme yapmak için öncelikle buna uygun bir alanın olması gerekmektedir. Kültür mantarı üretimi son yıllarda ülkemizde geri dönüşünün hızlı olmasından dolayı bir hayli artış göstermiştir.  Mantarların çeşitleri oldukça fazla olmasına karşın genellikle en çok bilineni kültür mantarıdır. Hemen hemen pek çok insan tarafından bilinen ve kolaylıkla satın alınarak tüketilebilen kültür mantarları sahip oldukları protein değerleri ve besin ögeleri bakımından insan sağlığına çok faydalıdır.

Kültür Mantarı Yetiştirme

Kültür mantarı üretimi için öncelikle sizin kontrol edebileceğiniz şekilde ışık alan ve rutubetli ve karanlık bir ortam gereklidir. Isı ve ışığın kontrol edilebilmesi ve rutubetin, nemin fazla olduğu ortamlarda mantar üretimi oldukça kolay ve hızlı şekilde olabilecektir. Oluşturduğunuz ortamın nem değerleri çok önemli olduğundan sis makinesi, sera buğusu gibi önemli nem ve rutubet ekipmanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.  Mantarların doğru şekilde üremeleri ve sağlıklı olarak yaşayabilmeleri için en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında temiz hava yani oksijen gelmektedir. Mantarlar oksijen ile beslenirken karbondioksit yaymaktadırlar. Yeterli oksijene sahip olan ve nem ile sıcaklık bakımından da gerekli şartları sağlayan bir ortamda mantarlar kolaylıkla üremekte.

Mantarların üretimin tamamladıktan sonra bunların satışını yapmak en son aşamadır. Pazara yakın olmak, ürünlerinizi taze taze tüketici ile buluşturmak arzulanan ilk faktörlerden birisi olacaktır. Ürünlerinizi kolaylıkla satışını yapmak için kent merkezinde marketlerle anlaşabilirsiniz. Birkaç mekan ile anlaşıldığında ürettiğiniz ürünleri kolay ve hızlı şekilde satabilir ve insanların beğenisine sunabilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi almak isteyenler, buradan veya aklındaki soruları da aşağıdaki yorum alanlarından bizlere ulaştırarak yanıt bulabilirler. Mantar üretmek aslına bakılırsa çok kolaydır. Buradaki amacınız elinizdeki veya stoklanan mantarların satışıdır. Bu nedenle önceliğiniz mantar üretilmeden önce elinizdeki malları nasıl pazara sokacağınızı varsa nerelerde satabileceğinizi önceden hesaplayarak buna adım atmanız olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.