Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2019

Kredi sicil affı 2019 yılında çıkacak mı esnaflar arasında en fazla merak edilenler arasında. Zira esnaflar için KGB yani kredi garanti fonu veya banka kredilerinden aldıkları krediyi, geri ödemedikleri ve kredi sicili bozuldukları bilinen bir gerçek ne yazık ki. Hali ile var olan bankalara borçlarından dolayı yeniden bir kredi ihtiyacı olduğunda bankalar bu bireylerin başvurularını olumsuz değerlendirir. Borç batağına düşen bireyler ve esnaflar özellikle kobiler, hükumetten gelen kredi sicil affı haberlerini takip etmekte.

2019 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı?

Bildiğiniz gibi bankalar, mevcut borçlu olan kesime mesafeli yaklaşmakta. Haklılar da zira şahıslara borç para verdiklerinde geri ödeme konusunda sıkıntı çıkıyor ve verdiği paradan kar elde etmeyi dursun zarar ile farklı şirketlere satışını yapıyor. Her ne kadar bankalar, verdiği kredinin geri ödemesini almadıklarında sigorta şirketlerinden bu tutarı karşılasa da, sigortasız kredi verdiklerinde işler tersine dönüyor. Bireyler ekonomik ihtiyaçlar doğrultusunda acil nakit para gerekli olması durumunda soluğu bankalarda almakta. Bankalar kredi verme konusunda günümüz şartlarında artık daha da şartlarını ağırlaştırmış, şahısların kredi notuna göre hareket etme kararı almıştır. Findeks kredi notu başlığı altında kredi skoru yeterli olmayanların, bankalardan kredi onayı alması oldukça zordur. Kredi notu öğrenme aşamasında findeks sizlere yol gösterse de, kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi ve banka sicil durumuna göre kredi notu ortalamanın altına düştüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bankalardan kredi almak isteyenlerin, öncelikle bu nota önem vermesi gerekmektedir.

Bakanlık 2019 kredi sicil affı konusunda henüz bir durum paylaşmamakla beraber, bankalara olan borçların giderek arttığı uyarısında bulunmuştur. Bu nedenle mevcut borçluluk oranının önlenmesi amacı ile kredi sicil affının çıkarılmaması gerektiğinin altı çizilmiş uyarısında bulunmuştur.

Kredi Sicil Affı 2019 Son Dakika

Günümüz bankacılık hizmetlerinde tüketicilere en fazla verilen ürünlerin başında kredi kartı gelmektedir. Sonrasında kredi ürünü takip eder. Bireylerden çoğu, bir ev alma niyetinde olduklarında çözümü banka konut kredisi ile gidermeyi düşünür. Zira konut kredisi faiz oranları düşük olması durumunda her birey, bu nakit paradan yararlanmak için ipotek karşılığında kredi başvurusu yapar. 5 yıllık konut kredisi veya 10 yıllık 120 ay vadeli konut kredisi en fazla tercih edilenler arasında. Faiz oranı düşük olması durumunda başvuruların %100 üzerinde olma ihtimali yüksek olup, herkes yatırım amaçlı kredi kullanır. Ancak kredi borcu vade süresine dikkat edilmediğinde ve ödenecek tutarın, gelirden fazla olması ve ayarlanmaması durumunda bankaya borçlu kalma durumu kötüye işaret eder.

Kırmızı çizgi yiyen bir vatandaşın, bankalardan yeniden kredi alma ihtimali düşüktür. Kredi notu çok önemli olsa da, bankaların kar elde etme durumuna bakıldığında (2018 yılı kredi başvuruların azalması) bu şartı geçici olarak ortadan kaldırdıkları görülebilir 2019 yılında. Yani 2019 kredi sicil affı haberini beklemeden bankalardan yeniden kredi başvuru yapabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olan Vatandaş Nasıl Kredi Çekebilir?

Yukarıda parantez içinde bahsettiğimiz gibi 2018 yılında kredi başvuru sayısının azalması yani milletin kredi çekmeyi yüksek faiz oranlarından dolayı talep etmemesi söz konusu olması nedeni ile bankalar 2019 yılında her başvuruyu yeniden gözden geçireceklerini belirtmişlerdir. Yani kredi sicili bozuk olanlara kredi, kırmızı çizgi yiyene kredi, kredi notu sıfır olana kredi, findeks kredi notu düşük olanlara kredi verilme ihtimali yükselmiştir. Sizlerden faizi uygun bir bankadan 2019 kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bu sayede acil nakit ihtiyacı olanlar bankalardan yeniden kredi kullanarak borçlarını borç kapatma kredisi dahilinde giderebilir. Hükumet bu konuda 2019 yılı dahilinde bir açıklama yapmadığının altını çizelim. Sadece bankaların kar elde etmeleri durumu açısından kredi onayı vereceklerinin altını çizelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.