Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kredi Borçlarına 2019 Yılında Af Ne Zaman Çıkacak?

24.02.2019

Mevcut kredi borcu olanlar 2019 yılında af çıkacak mı sorusuna yanıt arayabilir. Seçim sonrasında gelecek olan yeni torba yasası sonrasında kredi borçlarına 2019 yılında af gelme ihtimali oldukça düşük diyebiliriz. Ülkemizde her 10 kişiden 1 tanesinin kredi borcu bulunmakta olup, bu sorun giderek artmaya başlamıştır. Hali ile bireyler kredi borçlarına af konusunda bilgi almak istemektedir. Bankalar bireylerin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamakla beraber kişilere ihtiyaç, taşıt ve ev kredisi konusunda nakit yardım etmektedir. Ancak bu yardım genelde banka şartlarının sağlanmasına bağlı olup, kredi başvuru şartlarını yerine getirmeyen bireylere bankalar kredi temin etmemektedir.

Banka Kredi Borcuna Af Yasası

Bankalar kişilere kredi sunarken vade süresi ve faiz oranları ile hizmet vermektedir. Verdiği paranın kat ve fazlası şeklinde geri alan bankalar, müşterilerin bu borçları ödememesi durumunda bir çok olumsuz faktör devreye girecektir. Bunlardan biri de kredi borcunu ödemeyenlere hapis yazılı konumuzu incelemeniz. Konu ile yapılan incelemeler sonrasında borçlu olan kişinin ilgili evraklara imza atması söz konusu olduğunda üzerine kayıtlı mal ve maaş varlığına el konulacağı, bu gibi etmenlerin olmaması durumunda yasal sürecin başlatılacağı bildirilmiştir. Yani her şekilde imza atmanız durumunda bu işlemler gerçekleşiyor. Bankalarda bulunan hızlı kredi başvurularında bu işlemler gerçekleşmemektedir.

Tüketiciler bu yüzden ya kredi borçlarını ödemeli ya da kredi borçlarını yapılandırma yapmalıdır. Yapılandırma sonrasında kredi borçlarınızı ödeyecek miktarlara çekebilir ve uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi Borçlarına Af Çıkacak Mı?

Kredi borçlarınız var ise insanların akıllarında acaba bu borçlara karşılık af çıkacak mı gibi senaryo üretilebilir. Zira vergi borçların af edilmesi sonrasında borçlu olan bireyler acaba kredi borçlarına da af çıkacak mı ve kredi kartı borçlarına ne zaman af çıkacak gibi sorular sormaktadır. Durumu konu ile ilgilenen departmanlara açtığımızda söz konusu bu gibi bir haberin gerçekleşmesi neredeyse %1 ihtimalin olduğu belirtiliyor. Şöyle ki bankaların gelir kaynağı kesinlikle banka kredileridir. Hali ile bankaların bu faiz tutarlarına af getirmesi ülkemizde çok düşük bir ihtimaldir.

%1 lik ihtimalin gerçekleşmesi durumunda ise süreç şu şekilde işliyor. Ana tutarlar yeniden yapılandırma kapsamına girecek ve sizlerden sadece ana tutarların tahsilatları yapılacaktır. Yani banka faizlerini ödemeyeceksiniz. Ancak bu çok ama çok düşük bir ihtimal olduğunu hatırlatalım. Sonuç olarak bakıldığında kredi borçlarına yapılandırma söz konusu olmakla beraber borcun tamamını af diye bir yapılandırma söz konusu değildir. Bu nedenle tavsiyemiz borç yapılandırma kredisi veren bankalar ile (ziraat, vakıfbank ve halk bankası) iletişim kurarak, mevcut borçlarınızı tek kalemde bir banka üzerinde toplamak olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.