Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kosgep Hangi İşlere Destek Veriyor?

28.12.2018

Bireylerin kosgeb kredisi desteklerinden yararlanmak için en fazla sordukları soruların başında geliyor ” kosgeb hangi işlere destek veriyor ”. Kosgep destekleri sayesinde iş kurabilir veya mevcut dükkanı genişletebilirsiniz.

Kosgeb Hangi İşlere Destek Veriyor?

İş kurmak veya var olan işini daha da artırmak isteyenler girişimciler veya şahıslar, kosgeb destekleri sayesinde bu imkana kavuşabilir. Tabi öncelikle kosgeb kredi alma şartlarını incelemeli buna göre adım atmalılar. Söz konusu girişimcilik eğitimi almadan hiçbir ödenekten yararlanma söz konusu değildir. Kosgeb girişimcilik eğitimi her 3 ayda bir olmak üzere; kosgeb il müdürlükleri tarafından açılmaktadır. Ancak bu kursun açılması içinde bir takım şartların yerine gelmesi beklenmekte. En önemlisi de kursiyer sayısının yeterli olması.

kosgeb hayvancılık desteği

Kosgeb hangi işlere destek veriyor sorusuna yanıt aslında çok basit. Zira kosgeb sizlerden başvuru aşamasında iş yeri nace kodu talep eder. Eğer kendi işletmeniz nace kodlarında geçiyor ise zaten şartları sağladığınız anda bu ödeneklerden yani kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz. Kosgeb desteklenen sektörlerin tamamına ulaşmak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf

Kosgeb Desteklenen Sektörler 2019

2019 yılı için kosgeb destekleri bir çok alanda yenilik sağlandığını belirtelim. Özellikle bazı imalat sektörleri kosgeb bünyesine alınarak destek planlarına dahil edildi. Kosgeb desteklenen sektörler listesi güncel bazda yukarıdaki bağlantı üzerinden erişime açıldığını belirtelim. İlgili pdf kitapçığında NACE REV 2 KODU altında yazılanlar sizlerin nace kodu olmakta. İlgili döküman talep edildiğinde nace kodunuz nedir, sorarsa bu işin karşısında yazan numaraları yazacaksınız. Misal iş türlerine örnek verirsek; 10.62.06 kodu Mısır yağı imalatı olarak geçmekte. Yani Mısır yağı imalatı ile uğraşanlar veya uğraşmak isteyenler 10.62.06 kodunu yazmalı.

Kosgeb desteklenen tüm sektörler BURADA

Kosgeb’in desteklediği sektörleri verdikten sonra sonraki işlemle odaklanmanız gerekiyor. Nace kodları genelde değişmiyor bu nedenle kolayca bulunabilir. Kosgeb kredisinden faydalanmak isteyenler kosgeb girişimcilik kurslarını takip etmeleri gerekiyor. Bu sertifikayı almadan kosgeb hibeden yararlanamazsınız sadece faizsiz kredi alabilirsiniz.

Kosgeb Hayvancılık Destekleri 2019

Kosgeb faizsiz kredi almak istemeyen bireyler devletten hibe başvurusu yaparak bu ödeneklerden yararlanabilirler. Bunlara baktığımızda üretici anlamında sürekli hibe alan projeler söz konusudur. Özellikle bayanların başvurularında onay süreci daha hızlı olmaktadır. İş fikirleri olan girişimciler, kendi eşleri üzerinden başvuruda bulunabilirler.

kosgeb çiftçi desteği

Bu desteklenen sektörlere işlere baktığımızda son yıllarda kahve dükkanı, cafe işletmecisi, internet cafe, katmerci üretimi, yufkacı dükkanı, çay ocağı işletmecisi gibi iş türleri de bulunmakta. Ancak bunların kesin bilgisini almak için kosgeb girişimcilik eğitimi aşamasında kosgeb öğretimini veren, öğretmeninize danışmanızda fayda var.

Hayvancılık üretimi konusunda devlet daha fazla ödenek veriyor. Süt ve et üretimi başta olmak üzere, kaz yetiştiriciliği, küçük ve büyükbaş hayvan üretimi, süt ürünleri üretimi, et pazarlama girişimcileri dahil bir çok alt başlık da bunları görebiliyoruz. Devlet kısaca size şunu anlatmak istiyor ve sizlerden bu konuda desteklerinizi aslında bekliyor. Size verdiği hibe parasını boş işlere harcamamanızı, devlete sunduğunuz proje kapsamında kullanmanızı talep eder. Şöyle düşünelim; adam devletten büyükbaş hayvan yetiştiriciliği başlığı altında 50000 lira hibe alıyor ve 1 yıl geçmeden o aldığı hayvanları bilerek kesiyor ve satıyor. Sonrasında yetkili bireylere hayvanların telef olduğunu belirtiyor. Üreticinin yanına o para 1 kerelik kar kalabiliyor ancak sonraki aşamada destek bu şahsa verilmez. Oysa ki, yaptığı hatalı işlemi yapmasa idi, devletten hem hibe almaya devam edecektir hem de hayvanların doğurması sonrasında katlanarak kar elde edecektir. Aldığı 5 hayvan parası sadece 6 ay sonra 10 hayvana çıkacaktı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.