Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Bireyler devlet destekli kredi almak veya kosgeb hibelerinden yararlanmak istediklerinde öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları zorunlu kılınmıştır. Bu nedenle kosgeb kurs tarihlerine büyük ilgi vardır ülkemizde. Hemen her il de bulunan kosgeb il müdürlüğü ile bu kurslardan haberdar olabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Kursları

Bu kursların asıl amacı, bireyleri mevcut pozisyonda ileri derecede eğitim alarak yetiştirmektir. İş yeri nasıl açılır, devletten hibe kredi nasıl alınır, faizsiz kredi alma şartları dahil tüm soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca girişimcilik sertifikası ve kosgeb iş planı örnekleri dahil diğer püf noktaları da kosgeb uzmanları tarafından sizlere bilgi yolu ile aktarılmaktadır.

Girişimcilik kursları işkur ve kosgeb tarafından düzenlenir ayrıca bu kurslar ücretsiz olup, 81 ilin tamamında yapılmak zorunludur. Kendi işini kurmak isteyen her birey bu kurslara katılabilir. Genelde 18 yaş üstü olan ve TC vatandaşı olan her birey, kosgeb girişimcilik kursu başvurusu yapabilir. Başvurular kosgeb il müdürlüğüne şahsen olarak yapılmalıdır. Kosgeb önceden belirlediği merkezlerde bu kursun faal durumuna müdahale ederek, kursu düzenleme hakkına sahiptir. Kurs tarihleri kosgeb resmi sitesinde duyurulur kısmında yayımlanarak vatandaşlar ile paylaşılmaktadır. Bir çok birey ise akıllarında acaba kosgeb girişimcilik kursu kaç saat, bu kursun sonucunda kredi verilecek mi, kursa gitmeden girişimcilik sertifikası alınabilir mi? Sorularını sormakta. Bizde araştırmalarımıza göre en net bilgileri sizler ile paylaşmak istedik.

Kosgeb Uygulamalı Eirişimcilik Eğitimi

Genele bakıldığında kosgeb kursları, belediyenin tahsis ettiği mekanlarda verilmektedir. Ders ve sınıf ortamında 15-20-25 kişilik dersliklerde verilen kosgeb eğitimini başarılı ile tamamlayanlar, girişimcilik sertifikası almaktadır. Eskiye bakıldığında kosgeb 70 saat süren kurslarını son düzenleme ile beraber 32 saat şekline dönüştü. Bu nedenle 32 saat kosgeb kursu eğitimini alarak, 4 ana modül üzerinden sürmektedir. Kurslara katılım zorunlu olup, kurs süresince imza atılarak kontrol edilmektedir. Sınıflarda dersi veren kosgeb uzmanı, bu sayede disiplini elden bırakmayarak öğrencilere tüm yönleri ile destek olmaktadır. En çok merak edilenler arasında ise nasıl iş yeri açabilirim ve hibe kredilerden nasıl yararlanabilirim sorularına net yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Eğitimlere http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adres üzerinden başvuru ve tarihlerine bakılabilir. Kosgeb girişimcilik kurslarına kimlerin katılıp katılmayacağına şöyle yanıt verebiliriz. Sigortalı bir sektörde çalışanlar, isteğe bağlı bağkur veya tarım sigortası yatıranlar, 18 yaşı üzerinde olan TC vatandaşları dahil sosyal yardım bile alan herkes başvuruda bulunabilirler. Önceki yıllarda ise terör suçlarına karışan bireylerin başvuruları alınmamakta idi. Memurların kurslara katılımları yapılabilir ancak kendi adlarına bir iş yeri açabilirler. Bu nedenle girişimcilik kursu başvuru sizler için önemli bir adım olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git