Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kosgeb İhtiyaç Kredisi Veriyor Mu? (2018-2019 Kosgeb Kredileri)

07.05.2018

Son yıllarda adını nakit para vermesi ile duyuran kosgeb, vatandaşların büyük ilgisini çekmeyi başarmıştır. İş kurma veya var olan işini büyütmek isteyenler için başvuru durumuna göre faizsiz kredi ve hibe kredi (nakit para) vererek, bu alandaki açığı kapatmaktadır. Bireyler ise kosgeb ihtiyaç kredisi veriyor mu sorusuna yanıt aramakta.

2018 Kosgeb Kredi Başvuruları

Kosgeb insanlar için çok önemli başarılara imza atan bir devlet kurumu olup, iş kurmak isteyenler açtığı kurslar sayesinde girişimci sertifikası vererek, hem iş kurmasına hem de bu iş için gerekli olan nakit parayı vermede rol oynamaktadır. Ancak şunu bilmenizde fayda var; kosgeb nakit parayı kendisi vermiyor sadece aracı durumda olduğu için faizi karşılamakta. Yani asıl parayı veren devlet olup, esnafa, çiftçiye veya hayvancılık ile uğraşanlara ekonomik açıdan destek olmaktadır.

Hayal ettiğiniz bir iş planı var ve bunu gerçeğe dönüştürmek istiyorsunuz. Ancak cebinizde nakit para yok veya yeterli değil. Öncelikle kosgebe başvuru yaparak, konu hakkında bilgi sahibi olacak ve bir iş planı hazırlayacaksınız. Şu adımları şu yönergeleri takip ederek, gerekli olan malzemeler ve nakit para masrafları dahilinde kosgeb iş planı hazırlanır ve teslim edilir. Tabi bu işlemler, son aşamalarda gerçekleşiyor. Önceliğiniz kosgebin her 3 ayda bir açtığı kosgeb girişimcilik kursuna katılmanız şart. Buradan başarılı olan bireyler, girişimcilik sertifikası alacak ve buna göre faizsiz kredi veya hibe kredi başvurusunda bulunabilecek. 81 ilin tamamında her 3 ayda bir açılacak olan kosgeb girişimcilik kursları, farklı tarihlerde karşınıza çıkacaktır. İlgili tarihleri, kosgeb il müdürlüğünden veya kosgeb.gov.tr resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kosgeb İhtiyaç Kredisi 2018-2019

Kosgeb 2018 ihtiyaç kredisi konusunda yanıtımız olumsuz olup, bu krediyi vermemektedir. Kosgeb girişimcilere ve esnaflara destek olmaktadır. Yani bir banka gibi düşünmemelisiniz, bankalardan ayıran özelliği bir başvuru sonucunda bireylere iş yapması için aracılık etmesidir. Devlet her yıl hibe para dağıtmakta bunu da işte kosgep gibi kurumlar ile başvurular, eğitimler sonucuna göre vermektedir. Gelişi güzel paralar dağıtılmadığı gibi kredi notu yetmeyen veya esnaf için vergi levhası olmayanlara vermemektedir.

Kosgeb tüketici kredisi vermediği gibi nakit para da vermemektedir. Bunun için kosgeb il müdürlüğüne giderek boşa vakit kaybetmemenizi önerebiliriz. Kosgeb demek girişimcilik olarak düşünülmelidir. Şöyle izah edersek; tarlasında çalışan vatandaş, sürekli üretim yaptığında devlet bu şahsa hibe kredi verebilir. Nedeni de ÇKS’ye kayıtlı olması durumunda çiftçinin üretim aşamasında destek vererek ona nakit bazlı kredi verir. Üstelik hem geri ödemesiz hem de karşılıksız olması, o tarım ile uğraşan bireye çok faydalı olacaktır. Aynı şekilde bir esnaf, var olan işini büyütmek için faizsiz kredi talebi ile kosgebin yolunu tutabilir. Devlet o tarihlerde eğer ki faizsiz kredi esnafa verilecek demiş ise hızlıca süreç içerisinde başvurup evrakları teslim etmeniz çok yararlı olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.