Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kosgeb Hangi İşlere Destek Veriyor?

30.06.2018

Kosgeb ile hem hibe alabilir hem de faizsiz kredi başvurusu yaparak, onaylanma durumuna göre parayı nakit olarak alabilirsiniz. Bireyler ise kosgeb hangi işlere destek veriyor sorusuna yanıt aramakta. Bu nedenle buradaki bilgiler sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır. Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır; kosgeb desteklediği sektörlere hibe veya faizsiz kredi veriyor. Yani aşağıdaki kısımlarda iş yapacaksanız, kesinlikle kosgeb maddi destek vermez.

Kosgeb Desteklenen Sektörler Hangileri?

Kosgeb’in desteklediği sektörleri bulmak için resmi site olan kosgeb.gov.tr bizlere fazlası ile yardımcı olmaktadır. Zira kosgeb nace kodları sayesinde yapmış olduğunuz sektörü bulabilir ve buna göre desteklerden yararlanıp, yararlanmayacağını öğrenebilirsiniz.

Kosgeb desteklenen tüm sektörler BURADA

Kosgeb’in desteklediği sektörleri verdikten sonra sonraki işlemle odaklanmanız gerekiyor. Nace kodları genelde değişmiyor bu nedenle kolayca bulunabilir. Kosgeb kredisinden faydalanmak isteyenler kosgeb girişimcilik kurslarını takip etmeleri gerekiyor. Bu sertifikayı almadan kosgeb hibeden yararlanamazsınız sadece faizsiz kredi alabilirsiniz.

Faizsiz Kosgeb Kredisi Başvurusu

Kosgeb kredilerinde yukarıda bahsettiğimiz gibi 2 farklı kredi türü bulunmakta. Devlet tarafından girişimcilere ve esnafa sunulan krediler arasında; faizsiz esnaf kredisi ve çiftçiye, üreticiye hibe kredi verilmektedir. Bu kredileri almak sanıldığı kadar kolay değildir. Belirli şartları yerine getiren her birey, sıralamaya giriyor ve hak ettiği tutarı banka hesabına çekiyor. Zamanı geldiğinde ise ödemelerini 3 ayda bir yapıyor. Faizsiz kredilerde geri ödemelerde ilk yıl geri ödemesiz, sonraki 2 yılda her üç ayda bir taksit ödeyeceksiniz.

Faizsiz kosgeb kredisi başvuruları için en yakın kosgeb il müdürlüğüne gitmeniz ve evrakların neler olduğuna bakmanız gerekiyor. Kosgeb desteklerinden yararlanma şartlarının geneline bakıldığında imalat sektörüne fazlası ile destek verdiklerini söyleyebiliriz. Bu imalatlar içinde gıda ve içecek imalatına fazlası ile destek alabilirsiniz. Ayrıca araştırmalara göre tarım üretim alanlarında da desteğin full olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi ülkemiz zaman içerisinde üretimde geriye, tüketimde ileriye gitmektedir. Dolayısı ile sürekli tüketen bir toplumda geleceğinde karamsar olması söz konusu olacaktır. Buna engel olmak isteyen devlet, üretime tam destek vererek hibe ağırlıklı programlar sunmayı amaçlar. İşte üreticilerin sahaya inmesini talep eden devlet, kosgeb aracılığı ile ekonomik yardım paketi sunar.

Kosgeb Hayvancılık Hibeleri

Devletin son yaptığı desteklere baktığımızda hükumet tarafından hayvancılık ile uğraşanlara hibe verdiğini görüyoruz. Bu nedenle kosgeb hayvancılık hibeleri önemini artırmakta. Ülkemizde bu kredilerden veya hibelerden yaralanmak isteyenler, kosgeb girişimcilik sertifikası almak zorunda. Ayrıca eğitim sürecinde proje oluşturmanız da gerekebilir. Sizlere en net bilgiyi kosgeb desteklerine gittiğiniz gün, kosgeb uzmanından bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.