Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Karlı Mıdır?

Hayvancılık kredilerinden biri olan kaz yetiştirmek için devlet desteklerinden yararlanmak mümkün! Öte yandan bireyler ise kaz yetiştiriciliği nasıl yapılır bu sektörde para var mı şeklinde sorulara yanıt aramakta. Zira kaz yetiştiriciliğine devlet desteği sunulmakla beraber faizsiz kredi çekebilir veya kosgeb girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra iş planı örnekleri arasında bunu göstermek mümkün.

Kazlar İçin Kredi

Kaz yetiştiriciliği ülkemizde yaygın olmasa da pek çok kişinin bilmediği konular arasında yer alıyor. Aslında kaz yetiştiriciliği para kazanmak için oldukça güzel bir alternatif yöntem olabilmektedir. Bizler de bu yazımızda kaz yetiştiriciliği hakkında merak edilen ve temelde bilinmesi gereken bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

kaz yetiştirme

Kaz yetiştiriciliği için yani kazlar için kredi almak için öncelikle TKDK gibi kredi sağlayan girişimciyi destekleyen KOSGEB gibi kurumlara başvurduğunuzda size prosedürün ne olduğunu nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini açık şekilde gösterecek ve kredi imkanlarından faydalanmak için ilk önce hangi adımları atacağınıza ilişkin bilgi vereceklerdir. Ülkemizde fazla bilinmeyen ancak gerek ciğeri gerekse tüyleri ile oldukça dünyada ünlü olan kaz yetiştiriciliği karlı bir iş gibi görünmektedir. Lüks lokantalarda kaz ciğeri oldukça meşhur bir yemektedir. Kaz ciğerinin lezzetli olması ve lüks lokantaların en önemli yemekleri arasında yer alması bu türü önemli kılmıştır. Fransa, Polonya, İsrail, Rusya, Macaristan gibi ülkelerde kaz ciğeri oldukça meşhur bir yemek olarak servis edilmektedir. Kaz yetiştiriciliği yaparak kaz ciğerini bu ülkelere ihraç etmek ülke içinde sıcak para girişini sağlamasının yanında üreticinin de yüzünü güldürecektir.

Kaz Kaç Günde Yavru Çıkarır?

Kazların kuluçka dönemi ortalama olarak 130 gün civarında sürmektedir, Ocak ya da Şubat gibi başlayan bu süreç yine ortalama olarak haziran ya da temmuz ayları gibi sonlanmaktadır. Yani kaz kaç günde yavru çıkarır sorusunun cevabı 4 ay 10 gün gibi bir süreye tekabül etmektedir.

kaz için kredi başvurusu

Son olarak kaz fiyatları 2019’a bakacak olursak, ortalama civcivler 30 liradan başlamakta olup 150 liraya kadar çıkmaktadır. Kaz yetiştiriciliği yapacak olan bir girişimcinin civciv aldığını düşünürsek, 50 adet civciv adet 30 liradan hesaplandığında 1500 TL gibi bir rakam yapmaktadır. Kazların yaşaması gereken ortam yani altyapı diğer hayvanlar kadar meşakkatli değildir, bu anlamda kaz yetiştiriciliği için barına hazırlamak kolaydır. Kaz yetiştiriciliği alanında ülkemizde açık olduğu söylenmektedir, bu alanda Ar-Ge yapılarak güzel iş fikirleri ortaya çıkarılabilir.

Sonuç olarak bakıldığında kaz yetiştiriciliği önemli iş türleri arasında gösterilmekte. Tabi bu iş için belirli bir paranın yani sermayenin olması gerekmekte. Çiftlik kurulum maliyetlerine ve ihtiyaç duyulan araç gereçlerden yola çıktığımızda en düşük cebinizde 50 bin lira olması gerekmekte. Öte yandan kaz yetiştiriciliği konusunda devlet destekleri verilmektedir. Kosgeb hayvancılık destekleri arasında gösterilen bu tür için girişimcilik eğitimi almanız şart koşulmuştur.

Kosgeb ile kaz yetiştiriciliği hibe almak mümkündür. Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra sizlerden talep edilen iş planı örnekleri arasında göstereceğiniz kaz yetiştiriciliği fikri sayesinde devletten hibe kredi alabilirsiniz. Almadığınız yani yeterli bulunmadığın anda ise faizsiz esnaf kredisine başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.