Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Katar’da İş İlanları – Çok Para Kazandıran İş Türleri

11.07.2019

Birçok birey Katar’da iş imkanları neler, nasıl ve nereden para kazanılır, oraya gidersem masrafım ne kadar olur en önemlisi de Katar’da çalışma ve sosyal hayat nasıl? Biz Türkler için yaklaşımları nasıl? İşte bu merak uyandıran soruların yanıtlarını bulmak isteyenler nereden başlayacaklarını tam olarak bilmemekte. Hali ile hayal ettiği iş planı modelleri sadece düşüncelerinde kalıyor. Katar’da yaşam çok heyecanlıdır denilmez hava sıcaklıklarının yüksek olması insanların para için buraya gelmeleri gibi görünülebilir.

Katar’da İş İmkanı

Ülkemiz her ne kadar büyük görünse de, bazı küçük ülkelerin gelirleri bizim ülkemizden kat ve kat fazladır. Sosyo ekonomik durumları ve kişi başına düşen gelirlere bakıldığında Katar’ın bile bizden değerli olduğu bilinen bir gerçektir. Ortalama olarak 2,6 milyon nüfusu bulunan Katar, ülkemizden 71 kat küçük yüz ölçümüne sahiptir. Orta doğu ülkeleri arasında bulunan Katar, bu ülkeler arasında en küçük olanıdır. Ancak bu ülkenin ekonomisi her yıl artmakla beraber 2022 dünya kupasına bile ev sahipliğini yapacak olması, oraya bir göç dalgasının kapısını araladı. Ancak isteyen herkes Katar’a gitse bile kalıcı oturma izni alması çok zordur.

Yurt dışında çalışmak isteyenler bir çok konuda bilgi talep edebilir bu konularda. Katar aslında bir Amerikan ordusunun üssü konumunda diyebiliriz. %79 oranında yabancı kesim yaşamakta. Yerel halk ise Müslüman olarak karşınıza çıkar. Dil olarak ise Katar, Arapça konuşulmakta. Dünyada kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden biridir Katar. Çok sıcak bir ülke olan Katar, yaz ayları nisan ayından itibaren başlıyor. Gençler genelde aşırıya kaçmamak adına kot pantolon tişört giyebiliyor. Bir İran olmamakla beraber gelişen bir Türkiye gibi görüntüsü olabilir. Ülkede sosyal spor alanlarında üstün başarı söz konusudur. Araba rallileri veya açık tenis turnuvası düzenleniyor. Ayrıca burada suç oranı çok azdır.

Katar da maaşlar

Dünya kupasının Katar’da yapılacak olan büyük bir iş ihtiyacının doğmasına neden oldu. Oradaki bölge halkı genelde masa başı iş tercihleri yapmakta. Dünyanın bir çok ülkesinden iş alma potansiyeline sahip olan Katar, inşaat projeleri ile öne çıkmakta. Yani buradan çıkan bir gencin orada inşaat sektöründe kolaylıkla iş bulma ihtimali %90 oranında.

Diğer iş sektörlerine bakmak istersek demir çelik ve doğal gaz petrol gibi önemli projelerde bulunmakta. Buraya gitmek isteyenler hava şartlarını iyice araştırması gerekiyor zira ülkemizden daha fazla sıcak çeker yani yaz aylarında 50 derece üzerinde bir sıcaklık söz konusu.

Ben buradan çıktım kesin Katar’da iş bulurum mantığı ile hareket etmeyin. Ekipler üzerinden gitmeniz önerilir zira daha önce oralarda bulunan veya çalışan kesimlerden ön bilgi alarak hamle yapmanız önerilmektedir. Hintlisi, Sri lankalı veya Bangladeşli işçiler de var tıpkı Suriyeliler gibi orası da saldırı altında rekabet açısından. Bu nedenle ülkemizde de mantıken bildiğiniz iş türü var ise buradan yararlanmak daha da mantıklıdır. Az olsun kalıcı olsun mantığı ile çalışabilirsiniz ülkemizde.

Katar İşçi Maaşları 2019 – 2020

Hemen her bireyin bu başlık altında asıl öğrenmesini umduğu bilgi katar işçi maaşları kaç şeklinde. 2019 sezonu dahil gelecek yıl ki 2020 katar işçi maaşlarının ne kadar olduğunu da buradan öğrenebilirsiniz. Öncelikle yabancılar 2 farklı ayrım şeklinde sınıf ayrımı yapılıyor. 1. sınıf Amerika, Mısırlı, Türk gibi olanlar 2. sınıf ise az gelişen toplm yani Asya ülkeleri bulunuyor. Bir Amerikan vatandaşının maaşı 12 bin dolardan başlar. Ancak Hindistan veya Nepal gibi işçilerin maaşı 450 dolardır. Dolayısı ile bizim buralarda olduğu gibi iş veren ucuz işçi çalıştırmak istediği için rekabet ortamına ayak uyduracak bir Suriyeli çalıştıracaktır denilebilir. Yani adam diyecek ki, ben bu Türk’e 3000 dolar vereceğime gider Nepal’den gelen Serkocaq adındaki şahsa 450 dolar veririm!

Ancak bu rakamlar sizleri yanıltmasın zira Türkler oraya gittiklerinde şirketler aracılığı ile gitmekte. Dolayısı ile sağlam işçiler götürmeleri ve işi zamanında teslim etmeleri bilindikleri için burada kazandığın tutarın en az 1.5 katını almakta.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Kemal Sarı dedi ki:

  Katar iş için güzel bir yer. Maaşları da çok iyi ama gitmek sıkıntı.

 2. Kadir VURAL dedi ki:

  Her ne kadar iş imkanı ve maaş bakımından çok iyi olsada anladığımız kadarı oturum zni sıkıntılı bir süreç bilgilendirme için teşekkürler.

 3. Alara dedi ki:

  qatar çok sıcak bir ülke sıcaklık 50 dereceye kadar çıkabiliyor.Çünkü doğalgaz üretimi yüksek bir yer çalışma şartları gerçekten zor.

 4. Aycup dedi ki:

  Türkler oraya gittiklerinde şirketler aracılığı ile gitmesi gerekir.

 5. Tayfun Mutlu dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Benim için öncelik ülkenin kültürel yapısı olmuştur her zaman. Sonuçta belli nir sğre bu ülkede yaşayacağız. Ne kadar kazanırsak kazanalım mutlu olmadıkça bir anlamı yok.

 6. Timur Koli dedi ki:

  Katar imkanlar olarak cazip görünüyor ancak oraya götürecek dürüst bir şirkete ihtiyacınız var. sahtekar bir şirket sizi götürürüm diye hem paranızı alır hem de sizi ortada bırakır

 7. Ramazan dedi ki:

  Geçtiğimiz gün gördüm haberlerde de yayımlandı. Katarın hava yollarına binlerce kabin memuru alınıyor. Yapılan alımlar sonrası verilecek maaşlarda bayağı iyi durumda.