Genç Çiftçi Projesi 2017 Yılı Başvuru

Genç çiftçiler için hazırlanan destek paketlerinden bir tanesi olan 2017 yılı genç çiftçi projesi yılı başvuruları başladı. Sizlerde belirtilen şartları sağlıyor ve başvurmak istiyorsanız aşağıdaki bilgiler sizlere yardımcı olacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Bildiğiniz üzere 2017 yılı içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, genç çiftçilere 483 milyon Türk Lirası hibe verileceği belirtilmişti.Ancak Genç Çiftçi Hibe Desteği 2017 yılı içerisinde alabilmek, geçmiş senelere göre biraz daha zorlaştı diyebiliriz.Besicilikte minimum 50 küçükbaş hayvanı yada 15 büyükbaş hayvanı olanlar,50 arılı kovanı olanlar, geçen yıl başvuru yapıp onay alamayanlar,2016 yılı içerisinde hibe başvurusu yapıp onaylandıktan sonra sözleşmeyi imzalamayanlar,yine geçen yıl içerisinde Genç Çiftçi hibesi alanlar maalesef bu yıl bu desteği alamayacaklar.Yine bu kriterlere sahip genç çiftçilerin eşleride hibeden yararlanamayacaklar.

Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yıl içerisinde verilecek hibenin, sadece 16 bin 100 çiftçiye verileceği, buna göre dağıtılacak destek hibesinin ise 330 milyon TL’sini 11 bin genç çiftçilerimize, büyükbaş ve küçükbaş projelerinde kullanmaları için dağıtılacak. TİGEM tarafından temin edilecek hayvanların tahmini sayısı ise, minimum 100 bin küçükbaş / 51 bin büyükbaş olarak belirtiliyor.Geri kalan bütçe ise ahır ve ahıl için yine çiftçilerimize verilecek. Diğer yıllara göre değişim gösteren bir diğer proje ise tesis yapımıdır.Bu noktada ise yine genç çiftçilere finansal konuda Tarım Kredi Kooperatifleri yardımcı olacak.

Hibe Başvuruları Komisyonlarda değerlendirmeye Alınacak
Yapılan Genç Çiftçi Hibe başvuruları, bulunduğunuz ildeki vali yada vali yardımcısı yönetiminde kurulan komisyon kurulunda değerlendirilecek. Yapılacak olan değerlendirme sonunda hibe kullanımına hak kazanan genç çiftçilerle gereken prosödürleri, bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerince onaylattıktan yani imzaladıktan sonra projelerin uygulanması için çalışmalar başlayacak.

Kırsal alanların kalkınmasında önemli rol oynayacak olan bu hibe,18-40 yaş arası kendi işini kurmak isteyen,çiftçilikten anlayan genç girişimcilerin başvurusuyla 5 mayıs 2017 tarihinde sona erdi. Ancak ilerleyen aylarda yeni bir başvurunun da yapılacağı konuşulmakta.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git