Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Fransa Kaz Yetiştiriciliği (FİYATLARI VE DETAYLAR)

Son yıllarda Fransa kaz yetiştiriciliği önemini artırmakla beraber bu sektörde paranın var olduğunu bizlere göstermekte. Kaz fiyatları 2019 yılında artmakla beraber, kalite ve hızlı para kazanma açısından normal kazlara oranla, Fransa kazları daha mantıklı bir yatırım aracıdır diyebiliriz.

Fransa Kazı Nedir? Nerelerde Bulunur?

Fransa ülkesinde kaz yetiştiriciliği yapanların sayısı oldukça fazladır. Ülkemizde bildiğiniz gibi yetiştirme konusunda ince eleyip sık dokuyan bir yapıya sahibiz. Nedeni de yetiştirilen ürünün beklentilere paralel olarak getirisinin yüksek olması inancındayız. Ancak iş sektörü ne kadar az ve rekabet ortamı ne kadar düşük ise getiri daha fazla olmakta. Bunu şununla karşılaştırmak mümkün: Yan yana 4 dükkanın aynı malları satması gibi. Bu da kar oranının azalması ve iş hacminin daralmasına neden olur.

Fransa kazı türlerine bakarsak;

 • Toulouse kazı
 • Beyaz kar kazı
 • Normal Fransa kazı
 • Greylag kazı

fransız kazı

İşte bu gibi bilgilerden sonra Fransa kazı da ülkemizde pek nadir kullanılmakta. Hali ile getiriye bakıldığında rekabet ortamının olması sizlerin işine fazlası ile yarayacaktır. Fransa kazı, ülkemizde bulunan normal kazlara oranla daha fazla ağır gelmekte ve yumurta sayısı bakımından da daha fazla çıkmakta. Hem et hem de fiyat açısından ürünün lezzetli olması insanların alımına bağlı olarak bunlara yönelmesine neden olur.

Getiri bakımından bakıldığında da ise ülkemizde nadir sayıdaki şirketler ve bireyler tarafından ticareti yapılmakta. Sizlerde Fransa kazı yumurtalarını aşağıda verdiğimiz bilgiler aracılığı ile satın alarak, üretime geçebilir ve kısa sürede Fransa kaz yetiştiriciliğine girişebilirsiniz.

Fransa Kazı Nasıl Yetiştirilir?

Bildiğiniz gibi kaz yetiştirmek sanıldığı kadar zor değildir! Özel bakım gerektirmeyen ve sert iklimlere bile ayak uyduran, kazlar sürekli olarak yumurtlama yaparak sayılarını artırmakta. Kazların ömrü genel itibari ile 10 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Evcil hayvan türü olan kazlar ülkelere göre değişik cinslerde bulunabilir. Sesleri bakımından biraz gürültü çıkarsalar da bizler getiri olarak düşündüğümüz için kaz yetiştiriciliği yaparak para kazanma fırsatı sağlanabilir.

fransa kaz fiyatları

Kazlardan nasıl para kazanılır, bu aşamada kazların etlerinden, yumurtalarından, kaz ciğerinden bile para kazanmak söz konusudur. Özellikle kaz etleri getiri bakımından ideal düzeydedir. Ülkemizde diğer kaz türlerine oranla, Fransa kazları çok fazla getirisi bulunmakta.

Öncelikle şuna dikkat etmenizde fayda var: Kaz yetiştiriciliğine başlamadan önce nasıl ve nereden başlayacağınızı iyice araştırmalısınız. Seçilen Fransa kazı türüne bağlı olarak iyimser ve üretken olan cinsleri seçmenizde fayda var. Bazı kazların asabi olduğu ve türünü kümeslerde yok edebileceği görülmüştür. Bu nedenle kaz alacağınız yerden bu bilgilerin verilmesini talep etmenizde fayda var. Büyük kazları almak yerine onları yumurta bazında satın alarak işletmeyi kurmak çok mantıklıdır. Zira yavru anne kısmına kazlar çok önem vermektedir. Üreticilerin kazların yavru iken sürekli onları yalnız bırakmamaları önerilir. Sizlere alışması zaman alması nedeni ile onlara şefkat gösterdiğinizde zamanla sizlere daha fazla verim sunacaklardır.

Fransa Kazı Fiyatları Ne Kadar?

Yerli kazlara göre Fransa kazları 2 kat daha fazla ağırlıkta olup, fiyat açısından da oldukça pahalıdır. Fransa kazları ilk 5 ayda ortalama olarak 8 ile 9 kiloya kadar çıkabiliyor. Ülkemizdeki normal kazların kilosu ile kıyaslandığında yarısı kadar olmakta. Yumurta üretme açısından değerlendirildiğinde Fransa kazların daha fazla ürettiğini görülmüştür. Ayrıca hastalıklara karşı Fransa kazları daha dirençli olup, otlaklarda yaşayabilir ve kolayca adapte olabilirler. Fransa kazlarının bilinen en önemli özelliklerine bakarsak;

 • Saldırgan olmamaları
 • Hızla yumurta yapmaları
 • Kolayca çevreye uyumlu olmaları
 • Etinin lezzetli ve ağır olması
 • Hastalıklara karşın dirençli olması

Bu gibi özellikler olması nedeni ile üreticilerin bu kaz yetiştiriciliğine sıcak baktıklarını söyleyebiliriz. Ülkemizde şuanda Fransa kaz fiyatının 340 lira ile 390 lira arasında olduğunu belirtebiliriz. Yavrulama döneminde kazların satılmaması gerektiğinin altını çizelim. Fransa kazı yavrularının fiyatı ise yine normal piyasanın üzerinde. Fransa civcivi fiyatına bakarsak 2019 yılı dahilinde 55 lira. Anaç fransız kazı olarak hem yavruları hem de kendileri getiri bakımından iyi sayılabilen yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Can dedi ki:

  Ülkemizde oldukça yeni bir girişimcilik alanı olan Fransız kazı yetiştiriciliği, düşük rekabet ve yüksek kar marjıyla ön plana çıkmaya başladı. Konuyla ilgilenecek olan kişilere yönelik olarak yazdığınız bu makale de oldukça faydalı ve açıklayıcı olmuş. Teşekkürler!