Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

2019 Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? (RESMİ DUYURU)

24.01.2019

Fındık destekleme ödemeleri 2019 yılı itibari ile resmi duyuru yayımlanarak ödemelerin çok kısa süre içerisinde üreticilerin verdikleri banka hesaplarına yatırılacağını duyurdu. Hükumet kanadından yapılan resmi yazışmalara göre; fındık üreticilerin her yıl merakla beklediği ve talep ettiği fındık destekleme ödemeleri her yıl olduğu gibi 2019 yılında da verilmeye devam ediyor. Fındık destekleme parası 2019 yılında dekar başına 170 lira ödenecek. Buna göre bir fındık destekleme parası hesaplaması yapabilirsiniz.

Fındıkta Destekleme Ödemeleri 2019

TZOB tarafından verilen bilgilere göre üreticilerin merakla beklediği fındıkta destekleme ödemeleri 2019 mart ayı içinde yapılması beklenmekte. Söz konusu fındıkta alan bazlı gelir desteği 2019 yılında hızla banka hesaplarına yatırılacak olup, verilen bu desteklerin devam edeceğini de sözlerine ekledi. Bildiğiniz gibi fındık destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyenler öncelikle ÇKS sistemine kayıtlı olması ve güncel tutması gerekiyor. 2018 yılı ÇKS kaydı bulunanlar bu desteklemeden yararlanabilir.

Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Doğu ve Batı Karadeniz halkı için fındık destekleme büyük öneme sahip. Sadece Ordu iline baktığımızda 122 bin vatandaşın, fındık destekleme ödemesi için başvuru yaptığını görmekteyiz. Bu nedenle her yıl verilen destekleme parasının artması beklenmekte. 2018 yılında yapılan başvurular ve ödenen destekleme parasına bakıldığında devletin üreticiye büyük destekler verdiğini fark etmekteyiz.

2019 Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman?

Edinilen son bilgilere göre üreticilerin fındık destekleme parası mart ayında verilmesi beklenmekte. Devletin üreticileri düşünerek, fındık bahçelerinde mart, nisan ve mayıs aylarındaki boşluğu bu ay doldurması bekleniyor. Bu aylarda bakımın fazla olması ve üreticilerin nakit paraya ihtiyacının yüksek olması nedeni ile seçimden önce de fındık destekleme ödemelerin yapılması söz konusu.

Yerel seçimlerin bitmeden fındık destekleme parasının ilgili banka hesaplarına yatırılması bekleniyor. Aynı şekilde çiftçi destek ödemeleri de mart ayında yapılması söz konusudur. Hayat şartları gerek ekonomik gerekse de sosyal anlamda giderek zorlaştığının altını çizelim. Özellikle artan gıda fiyatlarına baktığımızda pazara giden bir bireyin geçen yıla oranla çok az alım gücünün olduğunu görüyoruz. Geçen yıl 20 liraya poşetler dolarken, bu yıl itibari ile 50 liraya bile poşetlerin tam dolmadığını fark ediyoruz. Bir soğanın kilosu bile 5 lira üzeri olması ve artan gıda fiyatlarını da hesaba katarsak, fındık destekleme ödemelerinin daha fazla yapılması talep edilmekte. Yöre halkı için büyük öneme sahip olan destekleme ödemelerinin kesin olarak seçimlerden önce ödeneceğini beyan edebiliriz.

Fındık Üreticilerine Banka Kredisi

Üreticilere gerek devlet gerekse de bankalar tam destek vermektedir. Başta ziraat bankası olmak üzere denizbank, yapı kredi bankası ve vakıfbank üreticilere uygun faizli işletme kredisi sunarak, ilk yıl geri ödemesiz kredi paketleri de bulunmakta. Ziraat bankası hasat zamanı, fındık üreticilere faizsiz kredi veya teminatlı ipotek kredisi sunuyor. Kredi masraflarının alınmadığı bankalar olup, gerektiğinde sizlere uzun vadede kredi imkanı sunar.

Fındık tarlası kredi paketleri için kredi başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle faiz oranına dikkat etmeli ve vade süresinin ne kadar fazla olması sonrasında ödenecek ana faiz tutarının da aynı oranda artacağının altını çizerek belirtelim. Ziraat bankası çiftçi kredisi 2019 yılında uygun faiz oranları dahilinde tarım ile uğraşanlara büyük kolaylıklar sağladığını söyleyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.