Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Kosgeb üzerinden esnaf kredisi almak için kosgeb başvurusu yapma aşamasında sizlerden bir takım belgeler talep edilir. Esnaf kredisi için gerekli evraklar konusunda bu bilgileri not etmeniz sizler için faydalı olacak ve zaman harcamadan tüm evrakları toplamış olacaksınız.

Kosgeb Esnaf Kredisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda olacaktır kosgeb krediyi vermiyor bankalar ile iletişim kurarak, bankanın sizlerden alacağı faiz miktarını devlet bünyesi içinde karşılar. Yani sizler ana tutarı ödemek zorundasınız bankalar ile yapacağınız sözleşme dahilinde. Genelde ilk yıl geri ödemesiz sonraki yıllarda 3 ayda bir olmak üzere bir kredi taksiti ödeyeceksiniz. Kosgeb ile anlaşmalı bankalar arasında devlet ve özel bankaların var olduğunu belirtelim.

Esnaf kredilerinde bu yıl 30 bin TL ve 50 bin TL olan kredi kampanyalarına esnafların %85 i katıldı. Faizsiz olması bunda önemli bir etken gösterilebilir. Zira bu tutarları bankalardan talep ettiğinizde bankalar sizlerden 3 yıl için en az 6 bin TL faiz isteyecektir. Hali ile devletin sunduğu bu avantajlı kredi kampanyalarına ilgi giderek artmaktadır. Bir çok kişi ve kobi ise, esnaf kefalet kredisi nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır veya nereye yapılır şeklinde aramalar yapılmaktadır. Son aylarda ise yeniden genç esnaflara verilecek olan faizsiz 100 bin TL tutarında kredi hakkında bilgilendirmeler de yapacağız. Ancak şimdiden söylemek gerekiyorsa her 1000 kişiden sadece 1 kişiye bu kredi tutarı çıkar. Genelde düşük limitli yani 20 bin TL tutarında olan kredilerin daha fazla çıktığı görülmüştür.

Esnaf kredisi için gerekli evraklar nelerdir?

Esnaf veya kobi iseniz işiniz daha basit olup, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra kredi onaylanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle önem vermeniz gerekenler arasında ilk iş, iş yeri ruhsatına sahip olmalısınız. Bu kredilerden iki farklı şekilde yararlanmak mümkün. Bunlardan ilki kosgeb üzerinden gerekli kursları tamamlayarak faizsiz kredi almanız. Bir diğeri de Esnaf ve Sanatkarlar Koop. kayıtlı olmanız ve tüm evrakları tamamlamanız gerekmekte. Ancak son yazdığımız koop. de genelde kredi verilirken hem şartlar ağır hem de kredinin faizli olmasıdır. Yani buna dikkat edelim.

Esnaf sicil kaydınızın olmasına dikkat edin aksi takdirde il müdürlüğüne giderek sicil kaydını açtırmanız gerekmektedir. Bu işlemler ücretlidir. Kooperatif üzerinden yapılan başvurularda kooperatif sizlere kredi onayı verdiği için onların şartlarına bakıldığında;

 • 2 adet kefil ve banka hesaplarına sahip olması
 • Kişinin üzerine mal beyanı olması
 • Tc kimlik fotokopisi
 • Halk bankası üzerinden vadesiz hesap açılması
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • İş yeri vergi levhası

2 adet kefil bulmak zor olup, kredi faiz oranları ile bankaların faiz oranlarını kıyasladığımızda değişen oranların olmadığı görülür. Ek olarak sizlerden kredi tahsis ücreti adı altında bir miktar kesinti yapacaktır.

Kosgeb üzerinden kredi başvurularında ise kosgebin belirlediği şartlar çok uygun olup, kobi uzmanı tarafından onaylandığında sizlere faizsiz kredi sunar.

kosgeb evrak

Kosgeb üzerinden evraklara bakıldığında yukarıdaki 6 etkenin sağlanması gerekmektedir. Bunlara baktığımızda

 • Kobi bilgi dökümanı (muhasebeciniz çıkartabilir)
 • Kobi beyannamesi (muhasebeciniz çıkartabilir)
 • Ticaret ve esnaf sicil gazetesi (ortalama 20 TL üzeridir)
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • bağkur veya sgk hizmet dökümü
 • Kaşeni yanınızda götürün

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git