Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Ecrimisil Ödeyenlerin Hakları 2019 (İmar Barışı)

21.12.2018

İmar barışı 2019 a uzatılacak mı en fazla gelen sorulardan biri olmakla beraber, ecrimisil ödeyenlerin hakları neler olduklarını buradan öğrenebilirsiniz. Zira imar barışı 2019 a uzarmı şimdiden merak konusu!

Ecrimisil Ödeyenlerin Hakları

İmar barışı uygulamasının konuşulmaya başlanması ile ile birlikte ecrimisil ödeyenlerin hakları gündemi meşgul eden bir konu haline gelmiş durumda. Ecrimisil nedir isterseniz konumuza bunu açıklayarak başlayalım.

Ecrimisil nedir, kelime anlamı haksız olarak bir yeri işgal etmek anlamına gelir. Bir mal ya da taşınmazın mal sahibinin izni dışında haksız olarak kullanıldığı anlamına gelmektedir. Ecrimisil ödeyip aynı zamanda ilgili arazi için bir hak sağlanmadığına ilişkin kamuoyunda oldukça fazla bilgiler mevcut. Ecrimisil ödemesini yapmış olan kişilere herhangi bir hak sağlanmaması son günlerde en çok araştırılan ve merak edilen soruları oluşturmaktadır. Hazine arazisine ev yapmak yani devlet arazisine konut inşa eden kişilerden alınan ecrimisil ödemelerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

İmar barışı ile kayıtsız ve imarsız yapılan yapılara kayıt hakkı tanınmaktadır. 15 milyona yakın bir başvuru beklenirken henüz 8 milyon civarı kişinin halihazırda imar barışı kapsamında başvuru yaptığı belirtilmiştir. İmar barışı 2018 ekim ayında son başvuruların alınacağı belirtilmişti ancak yeni bir duyuru ile yıl sonuna kadar başvurular alınmaya devam edileceği duyurulmuştu.

İmar Barışı 2019

Son alınan bilgilere göre imar barışının 2019 a uzama ihtimalinin yüksek olması söz konusu olarak dile getirildi. Ancak bakanlık yine de işi şansa bırakmamanızı bu nedenle verilen süre zarfında,  imar barışından yararlanmanızı talep ediyor. İmar barışı yapabilmek ve bu haktan faydalanabilmek için öncelikle başvuru adımlarını doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Sonradan sıkıntılar yaşamamak için başvuru adımlarını dikkatli şekilde yapmak her zaman sizin faydanıza olacaktır. Öncelikle imar barışı başvuru sistemine girerek başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmanız gerekiyor. Bina ile ilgili olarak resmi merciiler tarafından yapılan incelemelerin doğrultusunda imar barışına uygun bulunması aranan diğer bir kriter. Bir sonraki adım ise bakanlıkla iletişime geçerek gerekli belgelerin teslim edilmesidir. Yapı kayıt bedelinin hesaplanarak ödemesinin yapılması, bakanlıktan yapı kayıt belgesi çıkarılması, bir takım resmi mercilere imar barışından faydalanmış olduğunuza ilişkin yazı gönderilmesi, bina projesinin hazırlanması, iskan olur yazının alınması, imar barışı dosyalarının eksiksiz bir şekilde tapu dairesine teslimi, iskanlı tapu bedelinin ödemesinin yapılarak iskanlı yeni tapuların çıkartılması işlemlerinin ardından artık imar barışından faydalanabilirsiniz.

İmar barışından faydalanmak isteyen kişiler için eksiksiz olarak bu işlemlerin uygulanması şarttır. Sonradan sıkıntı yaşamamak adına bu şartları sırasıyla yerine getirmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.