Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Dükkan Açmak İçin Gerekenler 2019 (PARA DESTEĞİ VE ESNAF KREDİSİ)

Dükkan açmak isteyen bireyler nereden başlayacaklarını tam olarak bilmediklerinden, öncelikle gerekli olan para ve evrakların neler olduğunu merak edebilir. İşyeri açma kredisi dahil esnaf kredileri hakkında da geniş bilgileri buradan öğrenmek mümkün!

Dükkan açmak için gerekenler

Son yıllarda devlet yeni girişimcileri destekleme yaparak yeni kuracakları işletmelerini kurmalarında ve mevcut olan işletmelerini büyütmelerinde KOSGEB desteklemeleri ile uygulanır. İş yeri açmak için gerekli olan bir takım resmi prosedürler vardır. Bu prosedürleri yerine getiren girişimciler işletmelerini kolaylıkla açabilmektedir. Dükkan açmak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

Vergi dairesi, SGK (Bağkur), Belediye, Ticaret odaları veya Esnaf odaları, ve Muhasebeciye başvuruda bulunduğunuzda işyeri açmanın ilk aşamasını tamamlamış olmaktasınız. Basit usul açılış için gerekli evraklar da bunlar sayılabilir.

dükkan açma desteği

İşe başlama evrakları denildiği zaman bir işe giriş yapıldığında işyerinin sizden istediği evraklar olarak nitelendirilir. Bu evraklar yukarıda yazılanlardan farklılık gösterir. İşe başlama evrakları olarak nüfus cüzdanı,  bankanın hesap numarası gibi sizin adınıza ödeme yapılması için bir iban numarası, vesikelık fotoğraf ve kimlik numaranız gibi temel bilgilere ihtiyaç vardır.

Dükkan açmak için kredi

2019 yılı dahilinde bir çok banka, kobi esnaf kredisi sunmakta. Özellikle vakıfbank kobi kredisi bunlardan biri olup, faiz oranları diğer bankalara oranla daha uygun denilebilir. Ayrıca ziraat bankası iş yerim destek paketleri ile kolayca dükkan kredisi alabilirsiniz. 2019 faizsiz esnaf kredisi ise iş yerini açtıktan sonra bağlı bulunduğunuz esnaf ve sanatkarlar kooperatifine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Sınırlı sayıdaki esnaflara verilen faizsiz esnaf kredisi 2019 konusunda hızlı davranmanız gerekiyor! Bir işyeri açılışında farklı prosedürler uygulanabilir. Bunların neler olduğunu ilgili iş yerinin odasına kayıt yaptırırken odaya sorabilirsiniz. Örneğin kuaför açarken, kuaförler odasına kayıt yaptırırken size gerekli olan evraklar ve belgelerin neler olduğunu ve sistemin nasıl işlediği konusunda fikir verecektir. Aynı şekilde fırın açarken bu evraklar tamamen farklılık gösterebilir, bu yüzden bizim buradan yazdığımız bilgiler sizi yanıltmasın ilgili odanızdan daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

işyeri açma kredisi

İşyeri açmak için en çok ihtiyaç duyacağınız evrakların başında imza sirküsü gelebilmektedir, hemen hemen pek çok işletme açılışında noterde imza sirküsü vermeniz gerekecektir. Bu imza sirküsü ücrete tabi olup, bu fiyat 50 TL den başladığı bilinir. Yıla göre bu fiyatta farklılık olabilmektedir. İmza sirküsü ücreti şirket yetkilileri ve görevlileri dahilinde evrak sayısına göre fiyatta farklılık olabilmektedir. Bunu göz önüne alarak imza sirküsü vermelisiniz. Öyle durumlarda fiyat 92 TL den başlamaktadır.

Dükkan açmak için destek

Devlet desteği ile dükkan açmak istiyorum diyorsanız, kesinlikle kosgeb üzerinden yardım almanız gerektiğinin altını çizelim. Zira kosgeb girişimci sertifikasına sahip olan bireyler, sundukları iş planı örnekleri eğer ki, kabul edilirse devlet kesenin ağzını açıyor. İlgili tutarlardan KDV kesintisi ve bir takım giderler kesildikten sonra kalan para ile rahatlıkla iş kurma hayaliniz gerçek oluyor. Beylerden çok bayanların iş planı örnekleri daha hızlı onaylandığını belirtelim. Önceliğiniz kosgeb girişimci desteği kursuna katılmanız söz konusu. Bunun için her 3 ayda bir bağlı bulunduğunuz kosgeb il müdürlüğünde eğitimler kosgeb.gov.tr üzerinden açıklanıyor orayı takip etmenizde fayda var!

Diğer bir destek paketi ise esnaf ve sanatkarlar tarafından uygun faizler karşılığında verilmesidir. Ancak buradaki kredi şartları bankalara oranla daha ağırdır. Zira sizlerden 2 adet memur veya esnaf kefili talep eder. Faiz oranı ise bankalar ile aynıdır denilebilir. Yılın belirli aylarında faizsiz esnaf kredisi 2019 konusunu görebilirsiniz. Bunun için ilgili birimde tanıdık olması gerekiyor ki, bu krediden sizler yararlanın. Ayrıca günümüzde bir çok banka esnafa çok düşük faizler karşılığında tüketici kredisi diğer adı ile kobi değer kredisi vermektedir. Mevcut borçların yapılandırılması dahil her türlü nakit para ihtiyacı doğrultusunda, bankalar esnafa hızlıca kredi onayı vermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.