Devlete Ait Bankalar Hangileri 2018-2019 (DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VERENLER)

Devlet bankaları, özel bankalara göre daha düşük faizli kredi verdiklerini biliyoruz. Hali ile bireyler, devlet bankalarının hangileri olduklarını merak etmektedir. 2018-2019 yılı baz alındığında devlete ait olan bankalar konusunda akıllardaki soru işaretlerine yanıt vereceğiz. Ülkemizde aktif olarak kullanılan 52 banka mevcuttur. Bunlardan 10 tanesi devlete ait bankalardır.

Devlete Ait Olan Bankalar Hangileri?

Bankalar insanlar için olmazsa olmaz ekonomik kuruluşlardan bir tanesidir. Bankalar sayesinde ev alındığı gibi araç sahibi olanların da sayısında ciddi bir artış söz konusudur. Acil nakit para lazım diyenler, eş dosttan para bulamadıklarında hızlıca bankalara giderek nakit avans çekerken, çoğu da ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak nakit para ihtiyaçlarını gidermektedir. Son zamanlarda TMSF bazı bankalara el koysa da zamanla bu bankaların devlet elinden çıkma ihtimali yüksektir.

Devlete ait Bankalar Türü
Ziraat Bankası Mevduat
Halk Bankası Mevduat
Vakıfbank Mevduat
Ziraat Katılım Bankası Katılım
Vakıf Katılım Bankası Katılım
Türk Eximbank Kalkınma ve Yatırım
İller Bankası Kalkınma ve Yatırım
Türkiye Kalkınma Bankası Kalkınma ve Yatırım
Birleşik Fon Bankası TMSF
Adabank TMSF

Bankalara baktığımızda ülkemizde yerli ve yabancı bankalar olmakla beraber bunlar İş bankası, Garanti, Halk bankası, Denizbank, QNB Finansbank, Yapı kredi, Vakıfbank, TEB, gibi sıralanmakta. Bankalar aslına bakılırsa kamusal ve özel sermayeli olarak ikiye ayrılmakta. Özel sermayeli bankalar şahıslara ve şirketlere ait olurken, kurumsal bazda yani kamusal olanlar da devlete ait olmakta. Ayrıca katılım bankaları da mevcut olup, bunlar faizsiz olarak çalışmakta ve kar marjalarından kalanları kullanıcılarına vermekte. Tabi zarar etseler de zararı kullanıcılardan tahsil etmekte. Bankalar insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıksa da, zamanla bankalar büyük bir güç haline geldi. Neredeyse tüm bankalar her yıl karlarını katlayarak devam etmekte. Bundaki asıl etken, kredi kartlarından alınan faizler ve vermiş olduğu ana kredi tutarının üzerinden fazla para alınmasıdır.

Bu bankaların durumlarını biraz daha açarsak aşağıdaki gibi tablo karşınıza çıkıyor:

Kamu mevduat bankaları:

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bank
  • Vakıfbank

Kamu katılım bankaları:

  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım

Kamu mevduat bankaları:

  • Türk Eximbank
  • İller Bankası
  • Türkiye Kalkınma Bankası

Fona devrolan bankalar:

  • Birleşik Fon Bankası
  • Adabank

Hangi Devlet Bankaları Düşük Faizli Kredi Veriyor?

Devlet bankaları başta Ziraat bankası olmak üzere en düşük faizli kredi taleplerini, müşterilerine sunmakta. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi başvurularında uygun faizli oranları bulmak mümkün. Ancak bazı özel bankalar ara sıra devlet bankalarından daha uygun yani düşük faizli kredi kampanyaları düzenlemekte. Bu nedenle kredi hesaplama konusunda araştırma yaparak tercih etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Kredi faizlerindeki bir fazlalık sizlerin cebinden fazla paranın çıkmasına vesile olması nedeni ile düşük faizli kredi veren bankalar ile çalışmanızı öneriyoruz. İş yeri pos cihazlarında ziraat bankası oldukça ideal komisyon oranları sunarken, bu alandaki üstün başarısı diğer bankacılık ürünlerinde de ideal olduğunu gösterebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git