Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Komisyonsuz (FATURASIZ) Çek Kıran Firmalar (FAKTÖRİNG) 2019

05.04.2019

Faktöring firmaları sayesinde çek bozdurma diğer adı ile çek kırdırma işlemleri yapılabilir. Özellikle faturasız çek kırdırmak istiyorum diyenler bu bilgiler eşliğinde fatura kesintisi olmadan komisyonsuz çek kıran firmaların hangileri olduklarını da öğrenmiş olacaklar.

Çek Kırdırma

Senet olarak tabir edilen çek, nakit para yerine geçmekle beraber şirketler veya bireyler arasındaki resmi borç evraklarından bir tanesidir. Bireyler çek ödeme tarihlerini beklemeden veya geçtiği anlarda çeklerini mevcut bankadan bozdurmak yerine farklı yollara girebilirler. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; Ali, Veli’den borç para alıyor ve senet karşılığında imza atıyor. Veli çekin zamanı gelmeden acil nakit paraya ihtiyacı oluyor. Bankaya çeki verdiğinde süreç dolmaması nedeni ile eli boş dönen Veli, çözümü çek kıran firmalara veya faturalı faktöring firmalarının yolunu tutarak bulur. Firmalar belirli komisyon ücreti dahilinde çekin zamanı gelmemesine rağmen ücret kesilerek sizlerin nakit para bulmasına çözüm getiriyor.

Elinizde bulunan çekleri hızlıca nakit paraya dönüştürmek isteyenler kolayca çek kırdırma yapabilir. Genelde bireyler çek bozdurma aşamasında komisyonu az düşük olan yerleri veya kurumları tercih eder. Yani cebinizden fazla para çıkmamak adına düşük komisyon ile çek kıran yerlerden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Komisyonu en az olan bankalar ile de çalışmak mümkün. Sizlere tavsiyemiz ise çek bozdurma (kırdırma) öncesinde piyasaya ve çevreye bakarak uygun yerleri şirketleri görmeniz gerekliliğidir.

Faturasız Çek Kıran Faktöringler

Genellikle en düşük faiz oranları dahilinde çek bozduranlar daha mantıklı tercihler arasındadır. Çoğu bankaların çek kırdırma faiz oranları %7 üzeri olsa da, bazı faktöring firmaları rekabet olması açısından faiz oranlarını aşağı çeker. Ancak bazı firmalar ise faturasız çek kırdırma yaptıkları için %3 -%5 arasında komisyon almaktadır. Faturasız demek yasal olmayan anlamına gelmelidir. Bu nedenle nakit para almadan çeklerin teslim edilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde doğacak olan maddi kayıpların üzerine bir de yasal cezalar da söz konusu olacaktır. Çek kırdırma için tavsiyemiz KDV kesen faturalı faktöring firmaları başta olmak üzere sonrasında bankalar gelmelidir.

Faktöring firmaları kestikleri komisyon ücretleri olarak hizmet ve gider gösterebilir. Çekini nakite dönüştürmek isteyenler bu aşamada karar verirken acele etmemeleri ve yerinde karar vermesi gerekiyor. Aksi takdirde çek kırma aşamasında yüksek ücretlerin de düşmesi sonrasında nakit para azalacaktır. Bireyler ellerinde bulunan senetleri bozarken acele ediyor ve araştırma yapmadan sırf nakit para görmeleri nedeni ile binlerce lira zarar görebilir. Bu durum aslında çek bozan yerlerin dikkatli çalışmaları ile doğru orantılıdır. Ellerindeki çekleri hızlıca her hangi bir bankaya giderek bozmak isteyenler komisyon oranlarına bakmadan çekimi bozdurmak istiyorum demeleri aslında hatanın başlangıcıdır diyebiliriz.

Çek Bozdurma

Bu gibi aşamalarda öncelikle çekin elinizde bulunması gerekiyor. Sonraki aşamada ise çeki bozdurmak istediğiniz firma, kişi veya bankalara giderek ” çekimi bozdurmak istiyorum ” demeleri kafidir. Sonraki süreçte ise çek bozdurma aşamasında sizlerden kesilecek olan tutar ana paradan düşülerek tarafınıza verilmektedir. 2019 çek bozdurma oranlarına baktığımızda çoğu bankalar %7 üzeri komisyon alırken, faktöring firmaları ise rekabet olması açısından bu oranı aşağı çekmektedirler. Ayrıca fatura kesmek zorunda olması nedeni ile kdv kesen kurumlar ile görüşmeniz mantıklı olacaktır.

Şöyle bir çek kırdırma hesaplama yapılabilir. 2019 yılı dahilinde 200 bin liralık çeki kırmak isteyen Veli, bir bankaya gittiğinde komisyonun %7 olduğunu görecektir. Yani cebinden 14 bin lira gidecektir. Üstüne bir de komisyon ücreti + KDV %18 kısmı eklenirse masrafınız daha da fazla olacaktır. Bu nedenle çoğu birey çek kırdırma bozma aşamasında faturasız kdvsiz çek bozan yerler araştırılıyor.

Faturasız Çek Kırdırmak İstiyorum

Bankalar bu aşamada yani çek kırdırma olarak çek risk raporuna göre müdahale eder. Çekin asıl sahibinin ödeme durumuna bakarak, anlık hızlarda almış olduğu çek risk raporuna göre komisyon oranları değişebilir. Bu durumda riskin azami olması durumunda düşük seviyelerdeki komisyon oranı karşısında aynı gün içinde nakit parayı teslim eder. Bu bankaların hangileri olduklarına bakarsak;

Özel bankalar olmakla beraber faktöring firmaları arasında ise yaşar faktöring gelmektedir. Çoğu illerde ise bazı kuyumcuların da çek işlerine girdikleri belirtilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.