Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Başbakanlık Devlet Bursu Nasıl Alınır? 2019 Şartları Neler?

16.06.2019

2019 yılı devlet bursu almak isteyen öğrenciler, kyk kredi alma şartlarını incelemek istemekte. Zira başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burs başvuruları her yıl alınmakla beraber binlerce öğrenci yararlanmaktadır. Sizlerde üniversite öğrencisi iseniz her yıl başvurusu alınan KYK dahil başbakanlık burslarına bakarak, aylık 500 lira üzerinde bir tutarı her ay banka hesabınızda görebilirsiniz.

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Şunu bilmenizde fayda olacaktır sadece üniversite okuyan öğrencilere burs verilmez, lise ve orta öğretim de okuyan ve durumu müsait olmayan öğrencilere de devlet tüm desteklerini sunar. Bunlardan biri de karşılıksız burs olarak adlandırılan ve bir takım şartları taşıyan başbakanlık devlet bursu olarak adlandırılmakta. Devlet, çeşitli kurum ve kuruluşları tarafından bazı öğrencilere burslar vermektedir. Vakıf ve dernekler ile yabancı devletler ve şirketler haricinde devlet burslarının koşulları, süreleri ve miktarları değişiklik göstermektedir. Tüm bu burslar içerisinde en yaygın olarak bilineni ise KYK burslarıdır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından dört farklı eğitim türünde burs verilmektedir. Kamuoyunda bu burslar KYK olarak bilinmektedir.

Lisans ve ön lisans öğrencileri aylık 500 TL KYK bursu alırken, yüksek lisans öğrencileri 1000 TL ve doktora öğrencileri 1500 TL aylık olarak burs alabilmektedir. Öğrencinin, koşulları devam ettiği müddetçe her yıl düzenli olarak bursu artmakta olup genel hesaplaması lisans öğrencilerinin aldığı miktardan hesaplanmaktadır. Yüksek lisans öğrencileri iki katını, doktora öğrencileri ise üç katını alabilmektedir.

Kimler Devlet Burslarından Yararlanabilir? Şartları Neler?

KYK ile alınan aylık bursun süresi ise, eğitim süresiyle aynıdır. Örneğin Eylül 2019’da ön lisansa başlayacak olan öğrenci, başvurusunu tamamlayacağı Aralık 2019’u takiben eğitim süresince bursunu almaya devam edecektir. Yani Haziran 2021 itibariyle son burs ödemesini alabilecektir. Lisans eğitimine başlamış ve ilk senesinde başvuru yapmamış ya da başvurusu kabul edilmemiş öğrenci, ikinci senesinde başvurur ve burs almaya hak kazanırsa, geçtiği yılın bursunu alamayacaktır. Burs süresi ise o tarihten itibaren dört yıl olarak hesaplanmayacaktır. Üniversiteye kayıt tarihi esas alınacak ve normal koşullar altında mezun olacağı tarih dikkate alınarak o süreye kadar burs alabilecektir.

Başvurular e-devlet üstünden yapılmakta olup başvuru tarihleri de genellikle her yılın Ekim ve Kasım aylarına denk gelmektedir. Buna karşın ilgili kurumun internet sitesinden sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Yapılan başvurular genellikle Aralık ayının sonunda veya Ocak ayının başında sonuçlandırılıp duyurulmaktadır.

Devlet tarafından verilen KYK burslarının koşullarına ilişkin bir metin bulunmamaktadır; ancak esas olan, bir programa yerleşmiş, kaydını yapmış ve devam ediyor olunması gerektiğidir. Yapılan başvurulara göre, başvuru sahiplerinin ve ailelerinin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak sonuçlandırma yapılmaktadır. Örneğin başvuru esnasında hem burs, hem de kredi desteği işaretlenmiş ise ve burs almaya hak kazanılmamışsa, kredi alınabilir. Eğitim hayatı tamamlandıktan sonra ise bu kredi aylık olarak ödenebilir. Ekonomik durumu olmayan öğrencilerin aldığı bursta ise herhangi bir geri ödeme bulunmamaktadır.

Başbakanlık Devlet Bursu Kimlere Verilmez? Ne Zaman Burs Yatar?

Öncelikle şunu bilmeniz gerek öğrenciler; alttan 3 adet dersinin olmaması yani dönem boyunca 3 kuralına uymanız gerekiyor. Her dönem 3 adet dersi kalanlar, bir sonraki dönem ne yazık ki başbakanlık devlet bursu kesilmektedir. Bu bursun ödeme günleri ise her ayın 7 si olarak belirtilmiştir. Şuna da dikkat etmeniz gerekiyor; bir bursu olan öğrenim kredisini alamaz. 2 sinden bir tanesini sadece alabilirsiniz. Bu nedenle önceliğiniz karşılıksız burs olarak adlandırılan devlet bursu olmalıdır. Diğer öğrenim kredisi bursu yani KYK bursları faiz dahilinde geri ödeniyor.

Sadece devlet bursları olmamakla beraber öğrencilere para yardımı yapan kuruluşlar da söz konusu. Para yardımı yapan şahıslar olduğu gibi bir takım kurumlar da vardır. Başta kaymakamlıklar ve iş adamları gelmektedir öğrenciye para yardımı. Karşılıksız olarak verilen para yardımları için bazı kurumlar da şartlar getirmiştir. Devlet bursu kimlere verilmez sorusuna yanıtımız ise daha önce bu burstan yararlanan bireyler ne yazık ki bir daha alamazlar. Ayrıca sınıfta kalanlar veya tekrar edenler de alamıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.