Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı? 2019

24.02.2019

2019 kredi borcu ödenmezse ne olur en fazla merak edilenler arasında diyebiliriz. Zira banka kredi borcun ödenmezse hapis cezası var mı, oldukça önem verilmesi gereken kısımlar arasındadır. Bildiğiniz gibi bankalar, şahıslara kredi onayı verirken o şahsın krediyi ödeme durumuna bakarak karar vermekte. Bu nedenle kredi notuna fazlası ile önem veren bankalar, kişilerin bu nota göre durumuna bakarak ödeme planı ve vade sayısına göre kredi onayına bakar.

Bankaya Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Bankalara ilk olarak kredi kartı ile borçlu olmakla beraber sonradan aniden veya zevkine gelişen ekonomik ihtiyaçlar sonrasında ya karttan nakit avans çekiyoruz ya da uygun faize bakmadan ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinden birine dalıyoruz. Bankaların her yıl karına kar katmasında en önemli faktörlerin başında banka müşterileri bu nedenle gelmekte. 5000 lira kredi çekerken, geri ödeme aşamasında en az tutar şu günlerde 6500 lira şeklinde. Hali ile 1 alırken bankaya 1,5 lira geri ödemek zorundayız. Aslında bu aşamada bankaların suçlu olduğunu söylemek hata olacaktır. Asıl suçlu, ayağını yorganına göre uzatmayan bir toplum olmamız! Her ay asgari ücret alan bir adamın kalkıp, 3500 lira değerinde iphone cihaz alması, ev dekorunu beğenmeyen aile hanımının dekoru baştan sona yenilemesi, gelecek olan maaş tutarına bakmadan kartından sürekli harcama yapması, kredi kartından nakit avans çekmesi ve borcunu zamanında ödeyememesi vb. zorunlu ihtiyaçların olmadığı halde bir zorunlu ihtiyacım var diye bankaya borçlanmak aslında sizlerin hatasıdır.

Bu gibi sorunlardan sonra tüketiciler yani banka müşterileri bankaya borcumu ödemezsem ne olur, şeklinde soruya yanıt arıyor? Oysa ki, bankalar bu gibi durumlarda bir takım yaptırımlar ile zaten karşı atağa çoktan geçmiştir. Siz bankalardan borç aldığınızda öncelikle 1-0 geride başlıyorsunuz.

Kredi Borcu Ödenmez Hapis Cezası Var Mı?

Araştırmalara göre en fazla dert yakılan başlıklar arasında hapis cezasının olup olmamasıdır. Oysa ki, BBDK mevzuatlarında kişinin kişilik haklarından mahrum bırakılmaması gerektiği belirtilmiştir. Ancak karşınızda yüklü sermayesi olan bankalar bir tonla avukatlar olacaktır. Durum hiç de sanıldığı kadar kolay değildir! Öncelikle şunu her yıl TV kanallarından duyuyoruz. X bankası mevcut borçlu olan kredilerini, değeri xxx yüz milyar lira iken x yüz milyar liraya sattı! EVET yanlış okumadınız, banka sonuçta bu sizlerden alamadığı mevcut borçları ana tutar üzerinden kendini amorti eden tutarı alarak, farklı firmalara satıyor. Artık borçlu olan sizler ile işi kalmıyor. Nedeni de kendini aradan çıkararak sizleri ateşe atması!

Burada önemli olan kredi borcu ödenmezse hapis cezasının olup olmamasıdır. Oysa ki, yeni borçlandığınız kişi veya kurumlar, artık sizleri gece gündüz rahatsız edecektir. Sizlerden bir ödeme planı yapmanızı talep eder. Sürekli ama sürekli rahatsız ederek, kredi borcunu ödemezseniz hapis cezası alacağınızı beyan eder. Oysa ki, sizler bir sözleşmeye imza atmadınız ve bir geliriniz bankalar üzerinden olmaması dahilinde hiçbir cezai işlemin olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Ancak ben kesin hapis cezası almam dememelisiniz. Zira bu gibi kurumlar yaş tahtaya basmadıkları için sizlerden veya yakın bir akraba ferdinden imza talep etme durumunda işte asıl sorunlar o zamanlarda çıkacaktır. Haciz işlemleri başlayabilir en azından bir geliriniz var ise o gelire banka ortak olacaktır. 2019 yılı dahilinde kredi borcu ödenmezse her hangi bir sözleşmeye imza atmadığınız takdirde hapis cezası almazsınız! Ancak bankaya borcun vakti zamanında ödenmemesi durumunda kredi sicili bozulur, kırmızı çizgi yiyen müşteri konumuna düşersiniz. Hiçbir bankadan ne bir kredi kartı ne de düşük limitli bir kredi başvurunuz onaylanmaz.

  • kredi borcu ödenmezse eve haciz gelebilir – konut kredisi, taşıt kredisi için geçerli
  • kredi borcu ödenmezse maaşa haciz gelebilir – verilen imza ve teminatların durumuna göre
  • kredi borcu ödenmezse hapis cezası duruma göre kesinleşebilir – dediğim gibi imza önemli
  • kredi borcu ödenmezse kefil, cezai işlem öder – kefil nanayı yer!
  • kredi borcu ödenmezse silinir mi? – komik olmayın silinmez!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.