Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

2019 Kosgep Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Açıklandı!

22.11.2018

Yeni iş yeri açacaklar veya iş yerini büyütmek için hibe kredi arayışında olanlar, kosgep kredisi ile sorunlarına anlık çözümler getirebilir. Bu nedenle 2019 kosgep kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları neler olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Kosgeb Kredileri 2019

Ticaret ile uğraşmayı düşünenlerin en büyük sorunu nakit sıkıntısı olmuştur daima. Bankalardan faizsiz kredi çekmek neredeyse imkansız olmakta, en düşük kobi veya ihtiyaç kredisi faiz oranı %2.5 üzeridir. Hali ile bir alayım derken, 2.5 kat ödemek zorunda kalabilir esnaflar. Bu nedenle her birey faizsiz bir şekilde kendisine destek olan etkenlerin peşinde koşmakta. Bunlardan biri de kosgeb kredileri olup, kosgep üzerinden faizsiz kredi alabilir ve var olan işletmenizi büyütecek nakit parayı bulabilirsiniz. Ancak kosgeb müdürlükleri, herkese bu desteği vermemekle beraber gerekli olan şartların sağlanmasını talep etmekte. Bunlardan biri de girişimcilik sertifikası olup, her 2 veya 3 ayda bir olmak üzere tüm illerde eş zamansız olarak bu kurslar açılmakta ve katılım sağlanmakta.

Girişimciler için büyük fırsat sunan kosgeb kredileri 2019 yılında da para dağıtmaya devam ediyor. Geçen yıllara bakıldığında esnafa faizsiz 50 bin lira vermekle beraber bu yıl 100 bin liraya kadar çıkabilir. Ancak gerekli olan tutarlar ve destekleme şartları, kamuoyuna açıklanacak ilerleyen zamanlarda.

Kosgeb Kredilerini Kimler Alabilir?

Kosgeb hibe programları için genelde girişimcilik sertifikası talep eder. bu sertifikayı 32 saat süren kosgeb kurslarından alabilirsiniz. Her il de 81 ilin tamamında kosgeb kursları her 3 ayda bir açılmaktadır. Ancak kurs açılma süreleri değişkendir yani bir ilde daha erken girişimcilik kursları açılmışken, diğer illerde farklı aylarda açılabilir.

Kursu başarılı geçiren adaylar, kontenjan dahilinde hibe programları işlemine devam eder. Burada önemli olan ve dananın kuyruğunun koptuğu manasında bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Yani kosgeb hibe kredisini hangi amaçlar ile ne şekilde hangi araçlar ile alacağınızı detaylandıran 30 sayfalık bir açıklama projesi yapmanız gerek.

Ev hanımlarının kosgeb başvuruları daha hızlı onaylandığını belirtelim. Özellikle evli iseniz başvuruyu eşinizin adına yapmanız sizlerin yararına olacaktır. Sizlerde faizsiz kredi başvuru şartlarını merak ediyorsanız aşağıdaki evrakları önceden hazırlamanız sizlerin zamandan kazanmasını sağlayacaktır.

Öncelikle aşağıdaki adımları yapalım ;

  1. İlk olarak lütfen BURAYI tıklayınız.
  2. Daha sonra menünün en aşağısında yer alan iki kutucuğu işaretleyiniz.
  3. Yeni en altta yer alan ” başvur ” butonuna tıklayınız.
  4. Ekranın ortasında açılan kutucuk da ilgili yerleri doldurunuz. Sonra ileri diyerek işlemi sonlandırın

İlgili evraklar dahilinde kosgeb il müdürlüklerine gidilmelidir. Ayrıca bilgi almak için kosgeb telefon numarasından da destek alabilirsiniz. Bunun için

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/iletisim

yukarıdaki adresten hangi ilde bulunuyorsanız, o ile tıklayarak iletişim numarasına bakabilirsiniz.

Kosgeb Kredi Şartları 2019

Devletin özellikle kosgeb il müdürlüklerin sizlerden talep ettiği bir takım evrakların olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle belgelerin eksiksiz ve başvuru tarihini geçirmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde evraklar tam olsa bile, hibe veya faizsiz kredilerden yararlanamazsınız. Aşağıdaki kısımları muhasebeci ile görüşerek bilgi almanız da fayda var.

  1. İşletmenizi kurun ve gerekli harcamaları yapınız. ( Faturalarını almayı mutlaka ihmal etmeyin )
  2. Veri tabanına kayıt olun.
  3. Kobi beyannamesi formu doldurun.
  4. Bildi dokümanı çıktısı alın
  5. Girişimcilik Destek Programı başvurunuzu e-kobi girişi yaparak sağlayınız.
  6. İşletme evraklarınız, ve çıktısını aldığınız dokümanlar ile size en yakın birime ödemenizi almak için başvuruda bulununuz.

Kosgeb kredileri şartlarına bakıldığında esnaflar için genelde ticari sicil bilgileri talep edilirken, bireysel başvurularda ise girişimcilik sertifikası talep edilerek buna göre proje fikirlerinden kabul edilenlere kredi ve hibe verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.