Kosgep | Kosgeb Destekleri | Kosgeb Kredi

10-20 Başlık Ahır Maliyeti Ne Kadar?

Kosgeb ahır projeleri bakılmadan devletten hibe veya faizsiz kredi alma konusunda sıkıntılar yaşamak mümkün. Özellikle 10 başlık ahır maliyeti vb. sayılardaki büyükbaş hayvan damı açık ahır projesi en fazla tercih edilenler arasında. Ahırın maliyeti ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında çok özel bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Ahır Projeleri

Aşağıdaki bilgileri okuduğunuzda basit ahır planı örnekleri dahil modern yani lüks yapılan ve her şeyi düşünülmüş ahır projesi örneklerine ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz gibi devlet hibe destekleri 2019 yılında da üst limitlerden üreticilere verilmeye devam ediyor. Söz konusu konumuz olan 10 adet büyükbaş süt ineği projesi ile başlayabilirsiniz. Hayvan damı açık projesi ile ilgilenenler maliyet oranının en az olduğu örnekler arasında gösterilir. Bu projede ister bir ahır yapma aşamasında beton briket kullanabilir isterseniz de hazır ahır firmaları ile iletişim kurarak, biraz daha üst model olan prefabrik ahır satın alabilirsiniz. Bu nedenle bireyler daha az para harcamayı düşünüyor ise bir kaç işçi tutarak, çimento, kum ve briket satın alarak kendisi de yapabilir. Ancak günümüz şartlarında bir çok üretici kendisi yaparak daha az maliyet ile işlerini yapabilir.

ahır maliyeti

Basit ahır projesi örneklerine bakıldığında çok da paranın gitmesi gerekmiyor. Ancak uzman ahır projesinde autocad programı dahil çizimler gerekiyor. Bu da ek maliyet ve ahırı yapan için masraf demek olacaktır. Öncesinde kaç baş büyükbaş hayvan alacaksanız ona göre bir ahır maliyetine girmenizde fayda var. Örnek vermek gerekiyorsa; 10 adet büyükbaş hayvan için sıradan bir ahır projesi yapılabilir.

10 Başlık Ahır Maliyeti

Başlıkta da yazdığımız gibi 10 başlık ahır maliyeti için fazla para harcanmaması taraftarıyız. Tarla var ise 1 dönüm çok fazla gelecektir bu iş için. Ancak ne kadar masraf yaparsanız yani modern ahır projesi yapmak isteyenlerin yapacakları ek masraflar, maliyetin artmasına vesile olacaktır. Ahır projesi için gerekli teçhizatların maliyeti ve görevli olan personellerin ücretleri de hesaba katılarak bir değeri ortaya çıkarmak, önünüzü görmek açısından son derece önemli bir hamle olacaktır.

  • Bir araziye ihtiyacınız var. Alacağınız ve bulunan arazinin az bir eğimli olması şart. Yağışlarda su birikintilerin olmaması adına buna dikkat edilmeli.
  • Hava şartlarına bağlı olarak soğuk havanın özellikle sıcak havanın dışarı çıkması için havalandırma olmazsa olmaz araçlardan bir tanesidir.
  • Kapalı bir alanda hayvanların rahat dolaşması gerekmekte. Kan dolaşımının olmadığı hayvanlarda sıkıntılar sürekli olmakta bu da sizlere ek sağlık maliyet girdilerinin yaşanmasına vesile olacaktır. Ahırın yükseklik bakımından en az 2 metre üzeri olması önemlidir. Aynı şekilde genişlik olarak, alanın azami olarak 10 baş hayvana yetecek kadar kapasite olması gerekiyor.

    20 başlık ahır maliyeti

Yukarıdaki etkenlere dikkat ederek işe başlamak mümkündür. Aynı şekilde ilk amacımız olan ahırın maliyeti olacaktır. Bu nedenle 20 başlık ahır maliyeti çıkarırken önceliğiniz bu olmalı zira hayvan fiyatları zamana göre değişken gösterir. Piyasa araştırması yaparken, hayvanların fiyatlarını önceden bilmeniz sizlerin yararına olacaktır.

20 Başlık Ahır Maliyeti

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hayvan fiyatları 2019 yılında arttığını belirtelim. Bu nedenle bir süt ineğinin fiyatı azami olarak 7500 lira üzeridir. Süt ineğinin yavru fiyatları ise ortalama olarak 3500 liradan başlar. Söz konusu 50 başlık besi ahır projesi maliyeti 2019 yılında ineğin adet başı fiyatı kalitesine göre 7000 liradan hesaplama yaparsak;

  • 20 adet büyükbaş inek 20×7 = 140000 lira
  • 20 adetlik ahırın maliyeti (arsa sizin ise) 10000 / 15000 lira arasında
  • Yem vb. ihtiyaçların maliyeti ise yıllık 4000 lira civarı

Yukarıdaki fiyatlar ortalama olarak verilse de, aslında asıl etken hayvan fiyatıdır diyebiliriz. Proje örneklerini almak isteyenler, aşağıdaki çizimlere bakabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.